eXe Learning - tworzenie i publikacja treści nauczania (i nie tylko)

eXe Learning jest projektem Open Source przeznaczonym dla nauczycieli pomocnym w tworzeniu i publikacji treści nauczania oraz testów bez znajomości języka HTML lub XML. Ale nie tylko… Z powodzeniem po ten projekt może sięgnąć zwykły człowiek, jeżeli chciałby opublikować np. bloga lub prostą stronę internetową.

Zaczynamy…

Pobieramy ze strony projektu odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego instalator. Instalacja jest oczywiście banalnie prosta. Po zainstalowaniu ukazuje nam się okno:

Okno programu podzielone jest na trzy części:
• Na górze po lewej stronie mamy widoczną strukturę programu. Domyślnie jest to: "Start -> Temat -> Sekcja -> Rozdział ->" itd. Oczywiście nazwy poszczególnych części składowych możemy zmieniać wedle własnego uznania, możemy dodawać nowe sekcje a jeżeli w trakcie pracy stwierdzimy, że nasza praca będzie miała inną strukturę, zawsze możemy ją zmienić przy pomocy strzałek umieszczonych poniżej drzewka.

• Poniżej drzewka mamy "Narzędzia" (iDevices) – jest to najważniejsze okno programu, przy pomocy którego możemy dodawać treści. Do wyboru mamy: generatory testów (jednokrotnego wyboru, wypełnianie luk, prawda-fałsz, wielokrotnego wyboru, quizy), osadzanie stron internetowych, tworzenie galerii obrazów, itd.

• W największym oknie pojawiają się gotowe do wykorzystania "Narzędzia", które możemy swobodnie edytować (wystarczy jedno kliknięcie na któreś z "Narzędzi", by pojawiło się w oknie głównym).

Do dzieła…

Wybieramy np. „Zadania jednokrotnego wyboru”. Wpisujemy pytanie, podpowiedź do pytania (choć niekoniecznie), w opcjach wpisujemy odpowiedzi – zaznaczamy która jest poprawna, możemy też wpisać tekst, który będzie się pojawiał gdy zaznaczymy jakąś odpowiedź (w tym celu wpisujemy ten tekst do „opinia zwrotna”). Możemy przejść do kolejnego pytania, a jak będziemy mieć ich wystarczającą ilość możemy zakończyć generowanie testu klikając na „ptaszek”. Tworzenie testu jest banalnie proste – a jakby co, to zawsze jest pomoc, którą uzyskamy poprzez kliknięcie na znak zapytania.

Test możemy również przenieść w górę o jeden poziom w ramach tej samej sekcji (strzałka góra-dół) lub przenieść do innej sekcji (lista rozwijana).

Możemy również osadzać w teście całe strony internetowe. Wystarczy wpisać adres strony a strona po chwili sama się pojawi. Co z tym zrobimy, zależy od naszej twórczej inwencji: możemy dodać galerię, pod galerią wygenerować test itd.

Na koniec projekt możemy wyeksportować jako stronę internetową. Po zakończeniu eksportu automatycznie pojawia się nam folder z plikami, który możemy następnie wysłać na nasz serwer przy pomocy dowolnego klienta FTP.

Nie jest to program dla webmasterów, ale jakby się uprzeć, można przy jego pomocy stworzyć prostego bloga i lub inną witrynę.

Żeby wyjść z programu, klikamy "Plik -> Koniec".

Przykładowy projekt: