Psystar przegrał z Apple

Wojciech Cybulski

15.11.2009 22:02, aktual.: 29.10.2013 20:32

Psystar - firma znana z produkcji komputerów PC z preinstalowanym systemem Mac OS X - przegrał proces z firmą Apple o naruszenie praw autorskich.

Jak możemy przeczytać w orzeczeniu sądu, Psystar naruszył wyłączne prawa Apple do reprodukowania, rozpowszechniania i modyfikowania systemu Mac OS X. Tym samym sędzia odrzucił argumenty pozwanej firmy, która starała się udowodnić, że jej działania mieszczą się w zakresie przepisów "dozwolonego użytku" i tzw. "pierwszej sprzedaży", które pozwalają odsprzedać chronione prawnie materiały, o ile zostały legalnie nabyte i nie łamią postanowień licencji. Co więcej, sąd orzekł, iż Psystar obchodząc zabezpieczenia systemu Apple naruszył Digital Millennium Copyright Act. Ponadto sędzia nie uznał argumentów obrony, która twierdziła iż Apple nadużywa swoich praw, a umowy licencyjne zawarte w produktach takich jak Mac OS X są zbyt restrykcyjne.

Omawiany wyrok ma istotne znaczenie dla dalszej działalności Psystara lecz nie zakazuje definitywnie sprzedaży systemu Mac OS X w komputerach PC - Apple nie wystąpił o taki zakaz w pozwie. Choć Psystar nie składa broni i szuka sposobów na kontynuowanie działalności, będzie musiał stale zmagać się z Apple - obie firmy jeszcze nieraz spotkają się w sądzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)