Putin uderza w giganta technologicznego. Firma zniknie z Rosji

Putin uderza w giganta technologicznego. Firma zniknie z Rosji

Władimir Putin uderza w giganta technologicznego
Władimir Putin uderza w giganta technologicznego
Źródło zdjęć: © Getty Images | Contributor#8523328
Adam Gaafar
19.05.2022 16:28, aktualizacja: 21.05.2022 13:40

Google zamierza ogłosić upadłość w Rosji. W nocie wskazano, że zajęcie przez Kreml konta bankowego firmy uniemożliwia funkcjonowanie oddziału.

Zajęcie konta bankowego należącego do rosyjskiego biura Google uniemożliwiło jego funkcjonowanie, w tym zatrudnianie pracowników w Rosji i wypłacanie im pensji, płacenie dostawcom i wykonawcom oraz wypełnianie innych zobowiązań finansowych – powiedział rzecznik amerykańskiego giganta, cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform.

Jednocześnie Google będzie nadal zapewniało możliwość korzystania z bezpłatnych usług firmy użytkownikom z Federacji Rosyjskiej. Chodzi o popularną wyszukiwarkę, YouTube, Gmail, Mapy Google i Google Play. Władze rosyjskie zapewniły natomiast, że nie zamierzają zablokować na terenie swojego kraju serwisu YouTube.

Wcześniej, w środę, okazało się, że rosyjska struktura Google zamierza wystąpić do sądu z polubownym wnioskiem o uznanie własnej upadłości. Należy wspomnieć, że firma przewidywała bankructwo już od 22 marca w związku z niemożnością wywiązania się ze swoich zobowiązań finansowych.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że nie jest jasne, czy powód złożenia noty w sprawie niewypłacalności przez filię Google'a wiąże się z karami finansowymi nałożonymi na tę firmę przez rosyjskie władze. W komunikacie przypomniano, że Moskwa nałożyła na firmę m.in. grzywnę o wartości 113 mln dolarów. Powodem zastosowania tej kary było – zdaniem Kremla – niestosowanie się koncernu Google do nakazu usunięcia treści uznawanych w Rosji za nielegalne.

Adam Gaafar, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie