Qualcomm zapłaci 997 mln euro grzywny za nadużywanie pozycji lidera

Qualcomm zapłaci 997 mln euro grzywny za nadużywanie pozycji lidera

Qualcomm zapłaci 997 mln euro grzywny za nadużywanie pozycji lidera
24.01.2018 12:42

Komisja Europejska opublikowała właśnie komunikat w sprawie możliwego nadużywania pozycji lidera przez Qualcomma. Amerykański producent mikroprocesorów został ukarany grzywną w wysokości 997 milionów euro.

.@Qualcomm to pay fine of €997 mio. They illegally shut out rivals from market of LTE baseband chipsets for over 5 years. Misuse of dominant position. Don’t.

— Margrethe Vestager (@vestager) 24 stycznia 2018Śledztwo w sprawie Qualcomma dotyczyło procesorów basebandowych, czyli jednostek obsługujących komunikację radiową między innymi w smartfonach. Qualcomm od 2011 roku jest dostawcą procesorów basebandowych do smartfonów i tabletów Apple. Nie jest to jednak wyłącznie zasługa wysokiej jakości układów projektowanych przez korporację z San Diego.

Komisja Europejska ustaliła, że Qualcomm płacił za wyłączność na dostarczanie procesorów basebandowych do iPhone'ów i iPadów. Nie upubliczniono konkretnych kwot, jakie szefowana przez Tima Cooka korporacja pobierała za ten przywilej. Niezależnie od nich, podobne praktyki są niezgodne z europejskim prawem – mają sprawiać, że o wyborze decyduje nie jakość produktu, lecz gratyfikacja. Decyzje komentuje komisarz Vestager:

Qualcomm nielegalnie blokował konkurentów na rynku procesorów basebandowych LTE przez ponad pięć lat, cementując w ten sposób swoją dominację. Płacił miliardy dolarów kluczowemu klientowi, Apple, by blokować konkurencję. (...) Oznacza to, że pozostali producenci nie mogli efektywnie konkurować z Qualcommem na tym rynku, niezależnie od tego, jak dobre byłyby ich produkty.

Kara w wysokości 997 439 000 euro stanowi 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku i została wyliczona w oparciu o przychody wygenerowane przez sprzedaż procesorów basebandowych. Nie jest to jedyny problem korporacji – zęby na nią ostrzy sobie największy konkurent, Broadcomm, który w listopadzie złożył nawet ofertę kupna. Ta została jednak odrzucona przez udziałowców.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)