Ranking operatorów Speed Test. Najszybszy internet dają Inea i Play

Ranking operatorów UKE. Najlepszy internet dają Inea i Play
Ranking operatorów UKE. Najlepszy internet dają Inea i Play

20.06.2019 18:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Który operator daje najszybszy internet? Znamy odpowiedź na pytanie nurtujące tysiące osób. UKE udostępnił raport Speed Test za maj.

Od 1 grudnia 2018 polscy konsumenci mają dostęp do narzędzia PRO Speed Test, zatwierdzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Certyfikat dla testu prędkości łącza oznacza, że wygenerowany raport można wykorzystać przy składaniu reklamacji u operatora. Dane z testów są też zbierane, by tworzyć oficjalne rankingi operatorów w Polsce.

Prowadzą Inea i Play

Jak wygląda rynek po pół roku od udostępnienia testu? Ranking został podzielony na dwie części: operatorów stacjonarnych i mobilnych. Przedstawione wyniki to średnie arytmetyczne z prędkości pobierania danych, prędkości wysyłania i opóźnień łącza.

W rankingu operatorów stacjonarnych pod uwagę były brane pomiary wykonane między 1 grudnia i 31 maja. Warunkiem zakwalifikowania się do rankingu był minimum 1 proc. udział w polskim rynku (według danych UKE) i minimum 200 certyfikowanych pomiarów. Ranking powstał na podstawie ponad 150 tys. wyników

W kategorii dostawców stacjonarnych wygrała Inea, pokonując Toyę, UPC, Orange i innych. Jeśli więc jesteś w zasięgu tego operatora, warto przejrzeć jego ofertę. Średnia prędkość pobierania danych na łączu stacjonarnym w Polsce to 108,3 Mb/s (13,59 MB/s).

Ranking dostawców stacjonarnych (UKE)
Ranking dostawców stacjonarnych (UKE)

W kategorii dostawców mobilnych wygrał Play. Fioletowy operator oferuje najwyższe prędkości pobierania danych, gorzej jest z wysyłaniem. Jeśli zależy ci na małych opóźnieniach, średnio najlepiej wypada Orange.

Ranking dostawców mobilnych (UKE)
Ranking dostawców mobilnych (UKE)

W rankingu mobilnym przeanalizowano ponad 110 tys. pomiarów. Średnia prędkość pobierania danych w Polsce to 22,4 Mb/s (2,8 MB/s).

Pół roku PRO Speed Test

Po pół roku od uruchomienia PRO Speed Test ma już ponad 26 tys. kont zarejestrowanych do certyfikowanych pomiarów jakości łącza. W ciągu pół roku użytkownicy wykonali ponad 260 tys. pomiarów, z czego 17 tys. certyfikowanych.

W przeciwieństwie do licznych konwencjonalnych testów PRO Speed Test analizuje także warunki, w jakich wykonany został pomiar, co dale lepszy wgląd w działanie łączy – obciążenie procesora, typ karty sieciowej, VPN, ruch w tle, urządzenia w tej samej sieci domowej i tym podobne.

Jak sprawdzić swoje łącze?

Narzędzie PRO Speed Test dostępne jest na stronie testu. Wersja testu certyfikowana przez UKE wymaga założenia darmowego konta. Przy rejestracji trzeba będzie podać także parametry łącza, tak jak zostały opisane w umowie z operatorem.

Potem trzeba zainstalować aplikację certyfikowaną PRO Speed Test. Można też wykonać niecertyfikowany test w przeglądarce bądź aplikacji mobilnej.

Jeśli wynik nie zgadza się z zapisami umowy z operatorem, wskazania testu zostaną uznane za podstawę reklamacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)