Rekordowa ilość pamięci w jednym systemie, dla jednej linuksowej instancji

Rekordowa ilość pamięci w jednym systemie, dla jednej linuksowej instancji

18.11.2014 15:37, aktual.: 18.11.2014 20:40

Ile pamięci operacyjnej może obsłużyć maksymalnie Twój komputer?Interesujący rekord w tej kwestii pobiła właśnie norweska firmaNumaScale, ujawniając podczas konferencji Super Computing '14, żedostarczyła swojemu klientowi maszynę o największej jak dotąd ilościdostępnego RAM.

Numascale znane jest przede wszystkim z rozwiązania NumaConnect,pozwalającego na relatywnie łatwe budowanie superkomputerów zestandardowych serwerów z procesorami AMD Opteron, komunikujących siępoprzez jej opatentowany interfejs dla połączeń wzajemnych. W teoriiNumaConnect jest w stanie obsłużyć do 4096 serwerów-węzłów i 256terabajtów pamięci.

Obraz

Firma chwali się, że jej rozwiązanie wyróżnia się na tle innychinterfejsów interconnect mechanizmami współdzielonej pamięcioperacyjnej i spójności pamięci podręcznej. Pozwalają one programomuruchomionym na wieloprocesorowych maszynach uzyskać z wysokąefektywnością dostęp do dowolnego obszaru pamięci i dowolnegourządzenia odwzorowanego w pamięci. Programiści nie muszą się niczymprzejmować – widzą ujednolicony obszar RAM, skalujący się odniewielkich laptopów z kilkoma rdzeniami CPU po ogromne klastryobliczeniowe z tysiącami procesorów.

Gniazdko połączeniowe NumaConnect
Gniazdko połączeniowe NumaConnect

Wykorzystując nową wersję NumaConnect, Norwedzy zbudowalirekordową maszynę ze 108 serwerów Supermicro 1U, z których każdy miałpo trzy procesory Opteron 6386 i 192 GB RAM. Powstały w ten sposóbsystem dysponuje 5184 rdzeni procesorowych i współdzieli pamięćoperacyjną o wielkości 20,7 terabajtów. Całość działa oczywiście podkontrolą Linuksa i niewątpliwie nadaje się do poważnej pracy™ –klient Numascale jest operatorem dużej chmury. Wykorzystuje ją przedewszystkim do analizy Big Data pochodzących ze zbieranych na bieżąco danychsensorycznych, w kontekście danych archiwalnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)