Rok FreeBSD na desktopie? Dzięki TrueOS, KDE Plasma 5 i Waylandowi to wcale nie jest niemożliwe

Rok FreeBSD na desktopie? Dzięki TrueOS, KDE Plasma 5 i Waylandowi to wcale nie jest niemożliwe

30.12.2016 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

FreeBSD nie kojarzy się nam za bardzo z desktopowym systemem, alew ostatnich czasach wielu niezadowolonych użytkowników Linuksazaczęło się przyglądać systemowi, który wygląda przecieżznajomo, a zarazem wolny jest od okropieństw Lennarta Poetteringa,takich jak systemd czy PulseAudio. W 2017 roku, dzięki staraniomzespołu KDE/FreeBSD, ten „demoniczny” system operacyjny możenadawać się już nie tylko do przyglądania – ale i zacznie sięnadawać na desktop.

Członek rady nadzorczej KDE Adriaan de Groot zaprezentowałśrodowisko KDE Plasma 5, działające na FreeBSD – póki couruchomionym w maszynie wirtualnej. Jest ono niemal kompletne, toznaczy obejmujące praktycznie cały zestaw komponentów KDEFrameworks 5 dla biblioteki Qt5. Brakuje jeszcze komponentuBluetooth, który po prostu jest niekompatybilny z rozwiązaniamistosowanymi we FreeBSD, oraz obsługą serwera Wayland, którego naFreeBSD jeszcze nie ma. To może zmienić się jednak już niebawem,deweloperzy sterowników graficznych dla FreeBSD pracująnad wsparciem nowego serwera grafiki.

KDE Plasma 5 na FreeBSD
KDE Plasma 5 na FreeBSD

Na taką platformę teraz przenoszone są kolejne elementy,aplikacje desktopu Plasma, stan prac można obserwować śledzączmiany w repozytorium area51.To wspólny projekt FreeBSD i projektu TrueOS (wcześniej PC-BSD),który w założeniu ma być przede wszystkim FreeBSDzoptymalizowanym z myślą o zastosowaniach desktopowych, bezpiecznymi wygodnym w zarządzaniu.

Obecnie TrueOS wykorzystuje własny lekki pulpit Lumina,który ma wiele zalet, ale kompleksowością, konfigurowalnością imożliwościami Plasmie raczej nie dorówna. Przeniesienie Plasmy 5wraz z Waylandem na stabilną bazę FreeBSD pozwoli nam tymczasemcieszyć się nowoczesnym, niezależnym od desktopowego Linuksauniksowym systemem na praktycznie każdym pececie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (182)
Zobacz także