Rosja wzmacnia propagandę przeciw Polsce. Hakerzy mieli w tym swój udział

Rosja wzmacnia propagandę przeciw Polsce. Hakerzy mieli w tym swój udział

fot. Pexels
fot. Pexels
05.01.2021 08:25

"W 2020 r. rosyjskie systemowe, agresywne działania informacyjne przeciwko Polsce uległy wzmocnieniu. Rosja kolportowała je m.in. przez urzędników najwyższego szczebla oraz media kontrolowane przez Kreml", ocenił w rozmowie z PAP Stanisław Żaryn.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych zauważył w rozmowie z PAP, że działania propagandowe na rzecz Rosji, niosące antypolskie przesłanie były o wiele intensywniejsze w ostatnim roku. Tego typu materiały były publikowane w mediach tradycyjnych oraz sieci, a wiele z nich była wspieranych przez operacje hakerskie, mające na celu promowanie kremlowskich tez, dodaje Żaryn.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158014306855686]

"Działania takie prowadzone są często w długim horyzoncie czasowym i są obliczone na osiąganie celów długofalowych. Skoordynowane kampanie informacyjne pozostaną zapewne wyzwaniem dla RP również w 2021 roku", zaznaczył.

Dodał również, że w minionym roku wykorzystywano również środowiska antyszczepionkowców oraz przeciwników technologii 5G do szerzenia rosyjskiej propagandy. Podkreślił, że Polska od wielu lat jest jedną z głównych ofiar działań informacyjnych Rosji, które ukazują nasz kraj jako główną przyczynę konfliktu Zachodu z Rosją.

Dodał, że ataki Kremla były wymierzone w polską politykę energetyczną, współpracę w ramach NATO czy układy sojuszy. Tego typu narracja ze strony Rosji jest znana od lat, co podkreśla Żaryn. Jednak w minionym roku nastąpiło zintensyfikowanie działań w sieci.

PAP podkreśla, że w 2020 roku obserwowaliśmy również wzmocnienie środowisk antyszczepionkowców oraz przeciwników technologii 5G. Na podobny problem zwrócił równie uwagę Jakub Krawczyński, próbując wyjaśnić ilość szkodliwych treści dotyczących szczepionki na COVID-19 w mediach społecznościowych.

"W niektórych tekstach pojawiały się nawet kuriozalne oskarżenia, że szczepionka może służyć do inwigilowania społeczeństw, czy też zabijania zdrowych ludzi na masową skalę.", komentuje rzecznik ministra.

Zwiększoną aktywność przeciwników 5G w 2020 roku, Żarynk również wiąże z rosyjską propagandą wymierzoną w Polskę. Jego zdaniem środowiska antyszczepionkowców oraz przeciwników technologii 5G były promowane przez media, które biorą udział w szerzeniu prorosyjskich tez.

źródło: PAP

[frame]Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (219)