Rozszerzenie Mozilli ochroni cię przed wścibskim Facebookiem

Rozszerzenie Mozilli ochroni cię przed wścibskim Facebookiem
Rozszerzenie Mozilli ochroni cię przed wścibskim Facebookiem

05.06.2019 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla zrobiła kolejny krok w kierunku zapewnienia ci pełnej prywatności w internecie, o ile korzystasz z Firefoxa. Jeśli chcesz odciąć się od Facebooka, skorzystaj z rozszerzenia Facebook Container.

Jak korzystać z Facebook Container?

Mozilla ogłosiła, że Firefox będzie miał domyślnie włączoną ochronę przed śledzeniem, także poza oknami do prywatnego przeglądania. Ponadto wydała wersję 2.0 rozszerzenia Facebook Container, który zapewnia ochronę przed śledzeniem ze strony Facebooka.

Rozszerzenie zamyka strony należące do Facebooka w kontenerze. Mechanizmy śledzące mają utrudnione zadanie, gdyż nie mogą korzystać z danych ze stron trzecich przy generowaniu profili użytkowników.

Facebook Container powstał na podstawie eksperymentalnego rozszerzenia z 2017 roku, które pozwalało użytkownikom tworzyć własne kontenery dla różnych kont. Facebook Container różni się od pierwowzoru tym, że ładuje w kontenerach tylko strony z listy dozwolonych. Nie ma szerokich możliwości personalizacji. To rozszerzenie typu „ustaw i zapomnij”.

Lista adresów dozwolonych przez Facebook Container
Lista adresów dozwolonych przez Facebook Container

Facebook Container 2.0 – co nowego?

Facebook Container w wersji 2.0 blokuje także skryty Facebooka, umieszczane na innych stronach. Musisz tylko pamiętać, że dotyczy to tylko aktywnych skryptów i na stronach wciąż będą widoczne pasywne przyciski udostępniania i polubienia. Nie są one jednak przeznaczone do przesyłania Facebookowi twoich danych, dopóki w nie nie klikniesz.

Nowa wersja Facebook Container działa też, gdy nie jesteś zalogowany. Dzięki temu osoby niezalogowane także mogą uchronić się przed dopasowaniem profilu do konta na Facebooku. Strony Facebooka powinny działać prawidłowo, ale mogą pojawić się problemy przy przeglądaniu stron z osadzonymi wpisami i logowaniem przez Facebooka do innych usług.

Jeśli Facebook Container zablokował elementy na stronie, karta dostanie białe podkreślenie, a w pasku adresu pojawi się płotek.

Inne kontenery też są dostępne

Facebook Container nie jest jedynym rozszerzeniem, które powstało na bazie kontenera Mozilli. Znajdziemy ich całkiem sporo, między innymi Google Container i YouTube Container. Analogiczne rozszerzenia istnieją też dla Amazonu, Reddita, Twittera, VK, a nawet specjalny kontener dla stron z pornografią.

Ponadto powstały też rozszerzenia pozwalające zmieniać kontenery w ramach jednej karty i blokować otwieranie działanie stron poza kontenerami. Rozszerzenie Temporary Containers z kolei tworzy kontenery tylko na czas przeglądania strony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)