Rząd wyłączy nam TikToka? Minister odpowiada

Rząd wyłączy nam TikToka? Minister odpowiada

Co z TikTokiem w Polsce?
Co z TikTokiem w Polsce?
Adam Bednarek
17.02.2021 11:22

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wzbudziła mnóstwo emocji. Według pierwszych informacji, ma uderzyć głównie w chińskie firmy. Teraz minister w Kancelarii Premiera Marek Zagórski wyjaśnia i uspokaja.

"Projekt ustawy o KSC wprowadza cenzurę internetu, przyznając rządowemu pełnomocnikowi ds. cyberbezpieczeństwa możliwość wydawania bezpośrednich nakazów zabezpieczających. W drodze tego nakazu będzie można odciąć konkretne zasoby, IP albo konkretne serwery od polskiego internetu. Oczywiście intencją jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Jednak kryteria, które są zawarte w tym projekcie ustawy, są poza jakąkolwiek kontrolą sądową i tak szerokie, że właściwie mogą służyć do dowolnego celu" – mówił dla agencji Newseria Biznes Mariusz Busiło, prawnik, specjalista ds. telekomunikacji i mediów, wspólnik w Kancelarii Bącal Busiło.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Marek Zagórski, były minister cyfryzacji, odniósł się do tych obaw.

  • Nie zablokujemy TikToka i nie będziemy wyłączać ludziom routerów. Ustawa odnosi się do podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (m.in. administracji publicznej, banków, szpitali) - zapewnił Zagórski.

Minister w Kancelarii Premiera mówi jednak o pewnej furtce, jaką jest "incydent krytyczny".

Można sobie oczywiście wyobrazić, że wskutek ataku hakerskiego jakaś popularna strona stanie się źródłem takiego incydentu – i dostęp do niej zostanie zablokowany. Ale, po pierwsze, to wręcz nieprawdopodobne, a po drugie, taka decyzja zostałaby podjęta jedynie w sytuacji zagrożenia funkcjonowania państwa.

Marek Zagórski wyraził też swoją opinię na temat ustawy o wolności słowa w sieci. Jego zdaniem "wzmacnia pozycję użytkownika internetu wobec największych platform społecznościowych, które dziś uzurpują sobie prawo decydowania, co można publikować, a czego nie - i nie odpowiadają za to przed demokratycznymi instytucjami".

Przypomnijmy. Jeśli wpis w mediach społecznościowych nie łamie polskiego prawa, nie powinien zostać skasowany z serwisu - oto główny pomysł ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Użytkownicy mediów społecznościowych muszą mieć poczucie, że ich prawa są chronione. Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają" – podkreślił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)