Rząd wyłączy nam TikToka? Minister odpowiada

Strona głównaRząd wyłączy nam TikToka? Minister odpowiada
17.02.2021 11:22
Co z TikTokiem w Polsce?
Co z TikTokiem w Polsce?

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wzbudziła mnóstwo emocji. Według pierwszych informacji, ma uderzyć głównie w chińskie firmy. Teraz minister w Kancelarii Premiera Marek Zagórski wyjaśnia i uspokaja.

bEiCFehx

"Projekt ustawy o KSC wprowadza cenzurę internetu, przyznając rządowemu pełnomocnikowi ds. cyberbezpieczeństwa możliwość wydawania bezpośrednich nakazów zabezpieczających. W drodze tego nakazu będzie można odciąć konkretne zasoby, IP albo konkretne serwery od polskiego internetu. Oczywiście intencją jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Jednak kryteria, które są zawarte w tym projekcie ustawy, są poza jakąkolwiek kontrolą sądową i tak szerokie, że właściwie mogą służyć do dowolnego celu" – mówił dla agencji Newseria Biznes Mariusz Busiło, prawnik, specjalista ds. telekomunikacji i mediów, wspólnik w Kancelarii Bącal Busiło.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Marek Zagórski, były minister cyfryzacji, odniósł się do tych obaw.

  • Nie zablokujemy TikToka i nie będziemy wyłączać ludziom routerów. Ustawa odnosi się do podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (m.in. administracji publicznej, banków, szpitali) - zapewnił Zagórski.
bEiCFehz

Minister w Kancelarii Premiera mówi jednak o pewnej furtce, jaką jest "incydent krytyczny".

Można sobie oczywiście wyobrazić, że wskutek ataku hakerskiego jakaś popularna strona stanie się źródłem takiego incydentu – i dostęp do niej zostanie zablokowany. Ale, po pierwsze, to wręcz nieprawdopodobne, a po drugie, taka decyzja zostałaby podjęta jedynie w sytuacji zagrożenia funkcjonowania państwa.

Marek Zagórski wyraził też swoją opinię na temat ustawy o wolności słowa w sieci. Jego zdaniem "wzmacnia pozycję użytkownika internetu wobec największych platform społecznościowych, które dziś uzurpują sobie prawo decydowania, co można publikować, a czego nie - i nie odpowiadają za to przed demokratycznymi instytucjami".

Przypomnijmy. Jeśli wpis w mediach społecznościowych nie łamie polskiego prawa, nie powinien zostać skasowany z serwisu - oto główny pomysł ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości.

bEiCFehF

"Użytkownicy mediów społecznościowych muszą mieć poczucie, że ich prawa są chronione. Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają" – podkreślił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bEiCFeiv