Safari 8 to dziś najszybsza przeglądarka świata. Oczywiście w benchmarkach Apple

Safari 8 to dziś najszybsza przeglądarka świata. Oczywiście w benchmarkach Apple

Safari 8 to dziś najszybsza przeglądarka świata. Oczywiście w benchmarkach Apple
21.10.2014 13:56, aktualizacja: 21.10.2014 15:45

Co do wydajności OS X 10.10 Yosemite zdania są podzielone –testy syntetyczne sugerują niewielki wzrost wydajności w większościoperacji dyskowych, sieciowych i graficznych, ale głośno jest teżo przycinaniu się nowego systemu operacyjnego na Makach zwyświetlaczami Retina. Nie inaczej wygląda sytuacja z wydajnościąprzeglądarki WWW Apple'a. Wprowadzone w Yosemite Safari 8 bijekolejne rekordy, problem jednak w tym, że wyłącznie w testachprzygotowanych przez Apple.

W maju tego roku deweloperzy firmy z Cupertino pochwalilisię wprowadzeniem do przeglądarkowego silnika WebKitkompilatora LLVM – stosowanego dziś w standardowym łańcuchubudowania oprogramowania systemów OS X i iOS. Dodał on nowy poziomoptymalizacji dla kodu JavaScriptu, nazwany przez autorów FTL (comiało się nieoficjalnie kojarzyć ze skrótem FTL – Faster ThanLight). W efekcie najbardziej wymagające fragmenty kodu aplikacjiwebowych uruchamianych w przeglądarce przechodziłyby przez taki sampotok optymalizacyjny, jak aplikacje C/C++/Objective-C. Średniopozwalało to na zwiększenie szybkości działania o 35%, wporównaniu do tego, co oferował zaawansowany tryb kompilacji JIT.

Ulepszenie silnika trafić miało jako poprawka jeszcze do Safari7, ale ostatecznie znalazło się dopiero w Safari 8, domyślnejprzeglądarce Yosemite. Właśnie za sprawą FTL Apple mogłopozwolić sobie na obietnicę znacznego przyspieszenia działaniaprzeglądarki. I wydaje się, że obietnicę spełniło –przynajmniej w kontrolowanych przez siebie warunkach.

W tym roku Cupertino pokazało otóż dwa nowe benchmarkiJavaScriptu, mające zastąpić wysłużonego SunSpidera. Pierwszy znich to JetStream,przeznaczony do odtwarzania obciążeń roboczych charakterystycznychdla dużych aplikacji webowych. Drugi to Speedometer,mający testować responsywność interfejsów poprzez symulowanierozmaitych działania użytkownika. W obu benchmarkach Safari 8 niedało szans konkurencyjnym przeglądarkom.

JetStream 1.0 pokazał, że Safari 8 jest o 37% szybsze od Safari7, 10% szybsze od Chrome 38 i 7% szybsze od Firefoksa 33.Bezpośrednie porównanie z Internet Explorerem nie jest możliwe,ale na na tym samym komputerze uruchomionym pod kontrolą Windows8.1, Safari 8 okazało się o 42% szybsze od najnowszego IE11.

Obraz

Podobnie wyniki pokazał Speedometer. Najnowsze Safari okazałosię tu o 45% lepsze od swojego poprzednika, 25% lepsze od Chrome 38,27% lepsze od Firefoksa 33 i (przy tych samych założeniach cowyżej) o 52% lepsze od IE11.

Przeglądarki w ostatnich czasach bardzo zrównały się podwzględem wydajności, kolejne wersje przynosiły wzrosty rzędukilku procent, więc wyniki Safari 8 są bezprecedensowe. Czy Applefaktycznie stworzyło przeglądarkę nie tylko bardzo wygodną –ale i najszybszą na świecie? Andreas Gal, dyrektor technicznyMozilli, ma na ten temat inne zdanie. Nie zważa na wyniki nowychbenchmarków Apple, skupiając się na dobrze znanym SunSpiderze,Krakenie i Octane. W nich wszystkich wyniki Safari są poprostu słabe. Według Gala, najszybszą przeglądarką jest dziśFirefox, zaś Apple stworzyło pod siebie benchmarki, którychdeweloperzy konkurencyjnych przeglądarki nie uwzględniają w swoichoptymalizacjach. Jeśli JetStream i Speedometer okażą się warte,by z nich korzystać, to wyniki Safari przestaną być aż takspektakularne.

Obraz

Nie sposób odmówić Galowi trochę racji, ale czy stosowaneprzez Mozillę benchmarki na pewno są takie dobre? Porównaliśmy natym samym komputerze Safari 7 z Safari 8 w Krakenie i Octane. Kraken1.1 praktycznie nie pokazał żadnych różnic,tak jakby Appleniczego w nowej wersji nie ulepszyło, dając zwycięstwo(oczywiście) Firefoksowi. Octane 2.0 przyznało Safari 8 wynik ojakieś 15% lepszy, ale (oczywiście) najlepszy wynik osiągnęłoChrome. Można powiedzieć, że pod tym względem Apple nie jest anilepsze, ani gorsze od Mozilli czy Google'a – każdy z producentówtworzy własny benchmark, w którym jego przeglądarka jestnajlepsza.

Na koniec zdecydowaliśmy się sprawdzić nowe Safari 8 nawzględnie neutralnym benchmarku JSBench,który zamiast rozgrywać teoretyczne testy, stosuje realny kod,znany z popularnych stron internetowych, takich jak wyszukiwarkaGoogle, Twitter, Facebook czy Amazon. Uzyskane wyniki wprawiły nas wzakłopotanie – okazuje się, że przeglądarka Apple'a była nawetczterokrotnie szybsza od Chrome czy Firefoksa. Jedyny sposób, w jakimożemy sobie to wytłumaczyć, to właśnie FTL. Niewykluczone, żeniskopoziomowe optymalizacje WebKitu zostały zrobione z myślą owłaśnie tych popularnych stronach internetowych. Jedno możnapowiedzieć na pewno: w codziennym użytkowaniu to się potwierdza:nowe Safari przy innych przeglądarkach działających na Makusprawia wrażenie gazeli przy hipopotamach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)