Safari też będzie chronić prywatność internautów

Safari też będzie chronić prywatność internautów

14.04.2011 11:52

W przygotowywanej na potrzeby Mac OS X 10.7 wersji Safari pojawi się funkcja umożliwiająca blokowanie śledzenia użytkowników w Internecie.

Funkcja Do Not Track zaproponowana przez Federalną Komisję Handlu w grudniu ubiegłego roku staje się coraz popularniejsza wśród twórców przeglądarek internetowych. Zdaniem Wall Street Journal, Apple ma zamiar wprowadzić ją do najnowszej wersji Safari. Aktualizacja przeglądarki przygotowywana jest w związku z wprowadzeniem Mac OS X 10.7 Lion latem tego roku. Przeglądarka będzie wyposażona w szereg nowych funkcji, a także najnowszą wersję silnika WebKit 2.0. Wśród nowości pojawi się też ochrona przed śledzeniem w Sieci.

Czym charakteryzuje się Do Not Track? Jest to nagłówek HTTP wysyłany przy każdym odwołaniu do witryny internetowej. Strona internetowa odbierając taki nagłówek będzie mogła wyłączyć śledzenie dla tego użytkownika. Rozwiązanie to wydaje się prostsze do implementacji, zarówno po stronie klienta jak i serwera. Do Not Track szybko staje się popularnym rozwiązaniem wśród twórców przeglądarek. Funkcja ta pojawiła się już w Firefoksie 4, a także najnowszym wydaniu Internet Explorera Microsoftu. Nie jest natomiast dostępna dla Chrome.

W globalnych statystykach NetMarketShare Safari jest czwartą pod względem popularności przeglądarką w Sieci. W ostatnim miesiącu korzystało z niej 6,61% użytkowników. Znacznie popularniejsze od produktu firmy Apple są IE (55,92%), Firefox (21,80%) czy Chrome (11,57%). Warto jednak zauważyć, że Safari - choć posiada także wersję dla Windowsa - stworzone zostało z myślą o użytkownikach Mac OS X.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)