Sailfish OS na smartfonach Xperia – Jolla partnerem Sony

Sailfish OS na smartfonach Xperia – Jolla partnerem Sony

28.02.2017 16:04

W zeszłym roku nie brakowało wydarzeń, które zapowiadały rychły i definitywny koniec ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest system Sailfish OS i urządzenia mobilne Jolla. Zwieńczyły je czysto prototypowe projekty smartwatcha, który zapewne nigdy nie trafi do mas. W przeciwieństwie do Sailfish OS-a na smartfonach za sprawą smartfonów wyprodukowanych przez Sony.

Jolla wydala oświadczenie, w którym informuje, że Sailfish OS trafi na wybrane smartfony Sony Xperia. Na targach MWC zaprezentowano już nawet pierwsze egzemplarze smartfonu Sony Xperia X z zainstalowanym następcą MeeGo. Zanim jednak pod sklepami ze sprzętem zaczną ustawiać się kolejki, trzeba wspomnieć, że Sailfish OS wszedł po prostu do programu Sony Open Devices Program, a stąd do dostępności w sprzedaży daleka droga.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oznacza to bowiem, że na wybranych smartfonach Xperia zainstalować będzie można Sailfish OS samodzielnie. Sony zobowiązuje się jednak, że dostarczy wszelkie sterowniki i oprogramowanie, dzięki któremu instalacja systemu Jolli i korzystanie z niego nie okażą się drogą przez mękę. Dotąd w ten sposób instalować na Xperaich można było oprogramowanie Android Open Source Project – prawdziwie czystego Androida pozbawionego usług Google i sklepu Google Play.

Nie zmienia to faktu, że tego rodzaju programy partnerskie są dla Jolli rozsądną drogą do zdobywania nowych użytkowników. Złośliwi stwierdzą także, szczególnie biorąc pod uwagę porażkę, jaką zakończyła się kampania sprzedażowa tabletów z Sailfish OS, że jest to droga jedyna. Saiflish OS przeznaczony na Xperie pojawi się w repozytoriach Open Devices Program w czerwcu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)