Samsung: oto pamięć 1 TB dla smartfonów. Bez obaw, to jeszcze nie koniec kart microSD

Samsung: oto pamięć 1 TB dla smartfonów. Bez obaw, to jeszcze nie koniec kart microSD

Smartfony Samsunga już niebawem zaczną oferować 1 TB na dane użytkownika. (depositphotos)
Smartfony Samsunga już niebawem zaczną oferować 1 TB na dane użytkownika. (depositphotos)
30.01.2019 16:13, aktualizacja: 30.01.2019 16:42

W smartfonach ze średniej i wyższej półki standardem stało się minimum 64 GB na dane. Droższe warianty topowych urządzeń oferują już 256 GB, a nawet 512 GB. To często więcej niż dyski SSD montowane w laptopach. Przykładowo, nowy MacBook Air w podstawie ma tylko 128 GB SSD. W tym roku poprzeczka zostanie podniesiona jeszcze wyżej – Samsung zapowiedział nowe pamięci, które będą mogły zostać wykorzystane w smartfonach i tabletach.

Samsung Galaxy Note 9 czy iPhone XS to jedne z nowych smartfonów, które w topowych wariantach oferują aż 512 GB na pliki użytkownika. Ponadto, pierwszy z wymienionych modeli posiada jeszcze gniazdo na kartę pamięci, co pozwala na otrzymanie łącznie 1 TB pamięci. Naprawdę ogromne wartości, ale na pewno znajdą się użytkownicy, którzy potrafią wykorzystać aż tyle pamięci w smartfonie.

źródło: Samsung
źródło: Samsung

Samsung oficjalnie ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji nowych pamięci. Koreańczycy jako pierwsi zaczną bowiem oferować pamięć 1 TB w technologii eUFS 2.1, którą będzie można stosować w smartfonach. Rozmiar układu (11,5 mm × 13,0 mm) jest identyczny, jak moduł pamięci 512 GB zastosowany w Galaxy Note 9.

źródło: Samsung
źródło: Samsung

Imponująco prezentuję się również wydajność – producent podaje prędkość odczytu sekwencyjnego do 1000 MB/s i zapisu sekwencyjnego do 260 MB/s. Co więcej, przy odczycie losowym osiągana jest wartość 58000 IOPS, z kolei przy zapisie 50000 IOPS. Układ został zbudowany z 16 warstw 512-gigabitowej pamięci V-NAND.

Karty pamięci microSD wciąż będą potrzebne

Między innymi za sprawą Apple, modne stało się usuwanie gniazda na kartę pamięci w topowych smartfonach. Oczywiście nie wszyscy producenci stosują to kontrowersyjne rozwiązanie. Chociaż Samsung w nowych smartfonach wciąż umożliwia rozszerzenie pamięci z wykorzystaniem karty microSD.

Wysoce prawdopodobne, że pierwszy smartfon Samsunga z nową pamięcią 1 TB zadebiutuje już w tym roku. Nic jednak nie wskazuje, aby producent zamierzał pozbyć się gniazda na kartę pamięci. W końcu, wciąż może ono okazać się przydatne w wersjach z 64 lub 128 GB. Ponadto, karta pamięci w wybranych scenariuszach okazuje się wygodniejsza, np. podczas przenoszenia dużych plików pomiędzy smartfonem i komputerem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)