Samsung QD‑OLED. Pierwsze prototypy nowych TV mają trafić do klientów wkrótce

fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

04.04.2021 15:13, aktual.: 06.03.2024 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung QD-OLED to nowa technologia telewizorów łącząca zalety ekranów QLED oraz OLED. Według najnowszych informacji koreańskich mediów, wkrótce pierwsi klienci będą mogli przetestować nowe i potencjalnie rewolucyjne rozwiązanie giganta elektroniki.

[imho=579456]Dotychczasowo matryce OLED od LG Display składały się z organicznych diod (OLED) koloru żółtego i niebieskiego na które nałożono filtry z dodatkowymi kolorami. Z kolei ekrany QLED Samsunga to nic innego jak LCD (z modułem podświetlenia LED) z nałożonym filtrem z warstwą kropek kwantowych, które w reakcji na naświetlenie LED-ami pozwala uzyskiwać bardzo nasycone kolory.

Technologia QD-OLED z kolei wykorzystywałaby matryce OLED, zawierające jedynie niebieskie (bez żółtego) piksele, przez co koszt ich stworzenia byłby niższy. Następnie kolejne dwa podstawowe kolory, czyli czerwony i zielony byłyby uzyskane przez wprowadzenie kropek kwantowych.

Jakie będą zalety tego rozwiązania? Technologia QD-OLED mogłaby połączyć najlepsze cechy telewizorów QLED, czyli wysokie nasycenie i pokrycie przestrzeni kolorów oraz jasność wraz z wszystkimi atutami OLED-ów, czyli nieskończonym kontrastem i idealną czernią.

[/imho]Telewizory Samsung QD-OLED nie trafią jednak na półki sklepowe od razu. Według koreańskiego portalu technologicznego The Elec, Samsung chce najpierw wybadać opinie partnerów, w tym Samsung Electronics, Sony oraz różnych producentów z Chin. Wszystkie te firmy mają otrzymać egzemplarze nowych telewizorów w czerwcu 2021 r., a następnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami do września tego samego roku.

Dzięki tego typu działaniom, Samsung ma wybadać, jaki przeznaczyć budżet na produkcję i ukształtować swoją strategię sprzedaży.

Zakładając, że telewizory QD-OLED uzyskają pozytywną opinię klientów biznesowych, ich masowa produkcja mogłaby się zacząć już pod koniec tego roku. Oznacza to, że zadebiutowałyby najwcześniej w 2022 roku.

[wppl=2056059]

Technologia QD-OLED jest dla Samsunga niezwykle ważna gdyż koreański potentat zainwestował w jej rozwój równowartość aż 47,68 miliardów złotych (13,1 biliona wonów).

Jak się jednak okazało pierwsze prototypy z 2020 r. nie zadowoliły Samsung Electronics (działu firmy, który produkuje telewizory i bierze matryce od Samsung Display) - nie miały dostatecznie wysokiej jasności, ani nie wyleminowały całkowicie możliwości wypalenia się ekranu w pewnych skrajnych warunkach.

Według informacji podanych przez koreańskie media, Samsung oprócz technologii produkcji musi także popracować nad zwiększeniem jej nakładów. The Elec podaje, że LG Display może wyprodukować 140 000 substratów OLED (tafli materiału, z których potem tworzy się ekrany), podczas gdy Samsung obecnie mógł jedynie liczyć na 30 000 miesięcznie.

Według informacji The Elec Samsung teraz dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć możliwości produkcyjne nowych ekranów QD-OLED. Nowa technologia mogłaby wnieść powiew świeżego powietrza do rywalizacji z LG.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)