SeeYou — polski operator wirtualny z ofertą dla niewidomych

SeeYou — polski operator wirtualny z ofertą dla niewidomych

16.11.2012 16:44, aktualizacja: 16.11.2012 18:50

Technologia idzie do przodu i niestety, zamiast pomagać, na niektórych polach powoduje to coraz większą izolację osób z dysfunkcjami wzroku. Jak? Spójrzmy na współczesne telefony — gładkie paletki z trzema czy czterema przyciskami fizycznymi zupełnie nie nadają się dla osób niedowidzących lub niewidomych. Ze starej Nokii taka osoba jeszcze przynajmniej zadzwoni, a z Galaxy SIII?

Problem dotyczy większej liczby osób, niż moglibyśmy się spodziewać. Z poważnymi problemami z widzeniem zmaga się 285 milionów osób na całym świecie (2 miliony Polaków), z czego 39 milionów jest całkowicie niewidomych. W Polsce założona została firma Humann S.A., której celem jest dostarczenie tym osobom rozwiązań zapobiegających wykluczeniu ze świata smartfonów — telefony, sieć i platformę SeeYou. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie na skalę światową i pozwoli na płynną komunikację, a także na korzystanie z nowoczesnych możliwości smartfonów, jak nawigacja.

Telefon SeeYou ma być przystosowany do obsługi przez osobę niewidzącą, ekran więc będzie nieaktywny, a komunikacja ma się odbywać głównie głosowo. Dla zachowania prywatności będzie można telefonu używać z zestawem słuchawkowym. Urządzenie działa pod kontrolą systemu SeeYou Platform, czyli zmodyfikowanego, „udźwiękowionego” Androida. Zainstalowano na nim specjalnie przygotowane do obsługi głosowej aplikacje, dzięki którym można obsługiwać książkę adresową, dzwonić, wysyłać i odbierać SMS-y i pocztę, zapisywać notatki, sprawdzać prognozę pogody, obsługiwać kalendarz, portale społecznościowe, a nawet skorzystać z nawigacji pieszej z użyciem GPS. Można skorzystać także z „elektronicznej lupy” (kamerę telefonu kierujemy na tekst, urządzenie wyświetla powiększony obraz). Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku asystentów osobistych jak Siri czy Google Now, tu również mamy do czynienia z przetwarzaniem w chmurze.

SeeYou - smartfon i telefonia dla niewidomych i słabowidzących

Telefon można nabyć wraz z abonamentem wirtualnego operatora SeeYou Mobile za 2500 zł. Koszt telefonu nie jest wygórowany, jeśli porównamy go z kosztem zestawu innych urządzeń pomocniczych — lupy, oprogramowania „czytającego” tekst, odpowiedniej nawigacji… SeeYou Mobile ma ponadto świadczyć dodatkowe usługi za pośrednictwem osobistego asystenta z krwi i kości, który zarezerwuje stolik w restauracji, wybierze prezent lub zaplanuje podróż. Abonamenty również nie są drogie — od 38 do 76 złotych. Rolę pierwszego SeeYou Phone przyjął na siebie Samsung Galaxy Nexus. Przygotowana została także tańsza wersja dla opiekunów z aplikacjami przydatnymi przy opiece nad osobami niewidomymi.

W przyszłości należy spodziewać się przede wszystkim aparatów telefonicznych z systemem SeeYou innych producentów, a także nowych możliwości — będzie radio, YouTube, kalkulator, płatności NFC, odczytywanie tekstu spod lupy elektronicznej, sprawdzania rozkładów jazdy i tak dalej. Firma Humann liczy, że uda się wyjść poza Polskę, a także zagwarantować abonentom darmowe rozmowy i SMS-y. Aplikacje mobilne będzie można także kupić osobno i skorzystać na przykład z obsługiwanej wyłącznie głosem nawigacji podczas jazdy motocyklem — kto raz próbował, ten wie, jak fatalnie się obsługuje nawigację w rękawicach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)