ShakeSpeak: SwiftKey prezentuje ciekawą klawiaturę naśladującą Szekspira

ShakeSpeak: SwiftKey prezentuje ciekawą klawiaturę naśladującą Szekspira

ShakeSpeak: SwiftKey prezentuje ciekawą klawiaturę naśladującą Szekspira
07.04.2016 16:41, aktualizacja: 07.04.2016 16:59

Na pierwszy rzut oka pierwszą aplikację opublikowaną przez SwiftKey po przejęciu przez Microsoft, można określić słowami filmowego Jokera: co cię nie zabije, uczyni cię dziwniejszym. Dostępna jest już bowiem dość nietypowa klawiatura, ShakeSpeak, która zamiast skupiać się na pragmatyzmie, ma na celu sugerować użytkownikowi słowa, jakich użyłby w wiadomości… William Szekspir.

Po zainstalowaniu aplikacji wygląd klawiatury zmienia się istotnie: tło jest stylizowane na pergamin, na którym nakreślona została podobizna Barda. Unikalności narzędzia możemy jednak doświadczyć dopiero podczas rozpoczęcia wpisywania kolejnych słów: algorytmy stojące za ShakeSpeak będą automatycznie sugerować słowa, dzięki który wiadomość zostanie stylizowana na język, jakim posługiwał się Szekspir. Zaznaczyć należy, że obsługiwany jest jedynie język angielski, jednak po wyłączeniu autokorekty można z powodzeniem wykorzystywać aplikację jako zwykłą klawiaturę, łącznie z polskimi znakami. Nad nią i tak będą pojawiać się wyrazy rodem z utworów Szekspira.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Choć może mieć to jedynie wyglądać na ciekawostkę, to w rzeczywistości ShakeSpeak jest w mechanizmie swojego działania całkiem złożony. Realizacja pomysłu jest bowiem oparta na analizie zbioru danych w postaci ogółu twórczości autora, co dało świetne rezultaty: wiadomości nie tylko są złożone z archaicznych form, charakterystycznych neologizmów (które w wielu przypadkach trafiły do ogólnego obiegu), ale także zachowuje całkowitą ciągłość znaczeniową. Oczywiście klawiatura pozostaje eksperymentem, ale nietrudno wyobrazić sobie możliwości jakie przynosi opracowany przez SwiftKey algorytm.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że SwiftKey uczy się nawyków użytkownika, a jej podpowiedzi są coraz skuteczniejsze proporcjonalnie do tego, jak długo użytkownik korzysta z aplikacji. Ta tendencja może jednak zostać odwrócona – gdyby pozbawić program stylizacji, a zamiast twórczości Szekspira przeanalizować na przykład współczesną brytyjską prasę, to wówczas sam użytkownik mógłby się uczyć na podstawie sugestii dobrych zwyczajów w posługiwaniu się poprawną angielszczyzną. Klawiaturę ShakeSpeak można już znaleźć w naszej bazie oprogramowania.

Z długą listą innych (może nieco bardziej praktycznych) klawiatur można zapoznać się dzięki naszym artykułom z cyklu Pisanie po ekranie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)