Sieć neuronowa pomoże niewidomym i niedowidzącym korzystać z Facebooka

Sieć neuronowa pomoże niewidomym i niedowidzącym korzystać z Facebooka

Sieć neuronowa pomoże niewidomym i niedowidzącym korzystać z Facebooka
Łukasz Maślanka
05.04.2016 10:21

Facebook chce pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym. Dlatego na iPhone'ach i iPadach można już skorzystać z mechanizmu opartego na sieci neuronowej, który głosowo opisze użytkownikom treść zdjęć opublikowanych na łamach tego serwisu społecznościowego.

Zdjęcia to dziś podstawa social media. Jak wylicza Facebook, na jego łamach – a także za pośrednictwem należącego do niego Facebook Messengera, WhatsApp oraz Instagrama – codziennie ukazuje się ponad 2 mld fotografii! Przez to osoby dotknięte poważnymi chorobami wzroku, które mimo wszystko chcą być na bieżąco z treściami, którymi ich znajomi dzielą się w mediach społecznościowych, mają bardzo ograniczony dostęp do jednego z najważniejszych źródeł informacji.

Obraz

Facebook zdecydował się im pomóc, rozwijając mechanizm Automatic Alternative Text (ATT) służący do rozpoznawania obiektów widocznych na zdjęciach i opisywania go za pomocą mowy lub tekstu. To sieć neuronowa, która wcześniej „uczyła się” swojej pracy rozpoznając setki tysięcy zdjęć i, jak przekonuje Facebook, korzysta z miliardów różnych parametrów. Nowa wersja tego mechanizmu jest już dostępna na Facebooku dla urządzeń z systemem iOS, na których włączone są ułatwienia dostępu do treści z obsługą języka angielskiego. Użytkownicy usłyszą, co widać na zdjęciu na Facebooku, które właśnie otworzyli. Wcześniej usługa informowała jedynie, że wyświetlane jest zdjęcie i podawała nazwisko osoby, która je opublikowała. Teraz osoby niewidome lub niedowidzące będą miały szansę usłyszeć, że na fotografii widać np. kilka uśmiechniętych osób na tle góry lub jeziora.

Nowe wydanie mechanizmu ATT od Facebooka zadebiutowało na systemie iOS. Wkrótce jednak to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ma być dostępne także na innych systemach operacyjnych i będzie obsługiwało dodatkowe języki. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy na tę listę trafi język polski.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)