Anki for Linux

Jakiś czas przeglądając strony internetowe natknąłem się na ciekawy program do nauki języków obcych. Co więcej, jest to aplikacja, którą możemy używać nie tylko w systemie Windows, ale także w dystrybucjach spod znaku pingwina. Dlatego właśnie chciałbym w kilku zdaniach opisać, co oferuje nam darmowy program o nazwie Anki, który używam jak widać na dołączonych zrzutach ekranu - oczywiście pod Ubuntu. Tym bardziej jest dla mnie przydatny, ponieważ zawsze uczyłem się języka angielskiego pod kątem tłumaczenia tekstu i właśnie taka forma nauki bardzo mi odpowiada. Dokładnie pisząc jest to program, za pomocą którego będziemy mogli w łatwy sposób zapamiętywać pojedyncze słówka lub całe zwrotki w obcym języku.

Jeśli chodzi o samo użytkowanie programu to moim zdaniem sprawa jest bardzo prosta i polega na pobraniu tzw. udostępnionej talii. Dla przykładu może to być kurs angielskiego dla średnio zaawansowanych. W skrócie polega to na zapamiętywaniu obcych wyrazów lub całych zdań i powtarzania ich w pewnych odstępach czasowych. W zależności od poziomu naszej pamięci, czyli np. trudniejsze słówka częściej (codziennie), a łatwiejsze w odstępach kilkudniowych.

Ale nauka języków obcych to nie wszystko, co oferuje nam program. Możemy także przygotowywać się z innych dziedzin np. z informatyki. Przyswajając najbardziej potrzebne terminy do obsługi systemów Linux.

Dodatkowo program możemy zsynchronizować z serwerem, aby móc w przyszłości odtworzyć nasze talie z lekcjami na innym komputerze lub urządzeniu mobilnym. Polega to wyłącznie na stworzeniu darmowego konta.

Poza tym do dyspozycji mamy wtyczki, przy pomocy których poszerzymy funkcjonalność aplikacji, a które możemy pobrać i zainstalować z poziomu menu.

Podsumowując program Anki to moim zdaniem jest dobrym narzędziem do nauki języków obcych, a także innych dziedzin nauki. Ponieważ tak jak pisałem wcześniej, jest bardzo łatwy w obsłudze i co więcej całkowicie spolszczony. W tym miejscu chciałbym wspomnieć o instalacji pod Ubuntu, bo jak wiadomo program jest dostępny w Centrum oprogramowania. Pozostałe dystrybucje, które nie posiadają tegoż programu w repozytoriach mogą go pobrać na stronie projektu.

Pozdrawiam.

 

Komentarze