Wine 1.5.2 for Ubuntu 11.10/12.04

Na początku była ciemność, jeśli chodzi o programik Wine pod moim Ubuntu, ponieważ nie sprawował się tak jak należy. Dopiero później nastała jasność wraz z pojawieniem się nowej wersji Wine oznaczonej numerkiem 1.5.2. Dokładniej chodzi o to, że właśnie teraz pewna ilość (nazwijmy to) odpowiednich programów i tym bardziej gier chodzi bardzo dobrze. Oczywiście nie wszystkie aplikacje wyprodukowane pod Windows będą działać poprawnie lub po prostu się nie uruchomią w aplikacji Wine.

Co nowego w tej wersji:

  • Ulepszony system nazewnictwa urządzeń audio.
  • Lepsze wsparcie dla znalezienia czcionek systemowych w Mac OS X.
  • Podstawowe wsparcie dla kodowania JPEG.
  • Kilka poprawek drukowania.
  • Wprowadzanie zmian do pamięci podręcznej URL.
  • Różne poprawki błędów.

Wrażenia

Aż się wzruszyłem jak uruchomiłem mój ulubiony program spod Windows do słuchania muzyki AIMP. Poza tym dobrze przypomnieć sobie na wstępie kilka kultowych gierek, czyli jak pokazują zrzuty ekranu są to: Icy Tower oraz Quake III: Arena. Ciekawostką jest tu również gra Angry Birds, w którą gram pierwszy raz. Naturalnie można grać na pełnym ekranie, a nie tylko w okienku. Jak wiadomo wystarczy w ustawieniach Wine zaznaczyć opcję - Emuluj wirtualny pulpit do odpowiedniej rozdzielczości.

Mógłbym jeszcze pewnie długo się tak popisywać większą ilością programów i gier, które uruchamiam pod Wine. Dlaczego zresztą nie, bo właśnie tak wygląda mój katalog Program Files po dwóch dniach instalowania, a co dopiero będzie później. Przecież to dopiero początek mojej przygody z uruchomianiem programów Windows w środowisku Linux.

Wymagania

Instalując programik Wine najbardziej zależy nam na tym, żeby dana gra chodziła dobrze. Gry mają swoje wymogi sprzętowe, o tym każdy dobrze wie. W moim przypadku, jak na razie uruchamiam starsze gry na zintegrowanej karcie graficznej Intel i spisują się wręcz idealnie. Co będzie dopiero później, jak wykorzystam w pełni moją hybrydę, czyli drugą kartę Nvidia, na której można jeszcze bardziej zaszaleć.

Problem

Żeby nie było wszystko tak pięknie i kolorowo to trzeba napisać, że pojawił się pewien ambaras. Dotyczył on tego, iż w menu start, czyli w nowym Ubuntu jest to Dash zaczęło się pojawiać dużo odnośników (ikonek) do programów uruchamianych za pomocą Wine. Wskutek czego zmuszony byłem do tego, ażeby ręcznie pousuwać wszystkie pliki z rozszerzeniem .lnk znajdujące się na wirtualnym dysku C: w katalogu users/dany_użytkownik/Start Menu oraz users/Public/Start Menu. Jest to dla mnie wygodniejsze, że odpalę sobie jakiś program klikając na niego w odpowiednim katalogu, aniżeli zaśmiecać menu Dash niepotrzebnymi skrótami. Tym bardziej, że mam podpiętą na bocznym pasku ikonkę - Przeglądaj napęd C:.

Instalacja

Aby zainstalować program Wine 1.5.2 w Ubuntu 11.10/12.04, należy otworzyć terminal i wpisać następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine1.5

Na zakończenie

Jeśli chodzi o mój wpis to najzwyczajniej chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat nowego programu do emulacji aplikacji Windows w systemie Ubuntu i mam tylko cichą nadzieję, że w miarę sensownie to zrobiłem.

Co mi się jeszcze ciśnie na usta, to powiedzenie: lampkę dobrego, czerwonego wina poproszę.

Pozdrawiam.