Sony IMX500 i IMX501 – pierwsze matryce z czipami do obróbki obrazu z użyciem SI

Sony IMX500 i IMX501 – pierwsze matryce z czipami do obróbki obrazu z użyciem SI

Sony prezentuje nowe matryce z czipami wykorzystującymi SI, fot. Sony
Sony prezentuje nowe matryce z czipami wykorzystującymi SI, fot. Sony
Oskar Ziomek
15.05.2020 19:03, aktualizacja: 17.05.2020 14:37

Firma Sony zaprezentowała pierwsze na świecie matryce, które w ramach jednej obudowy są zespolone z czipami przetwarzającymi obraz, w tym przypadku korzystającymi z zalet sztucznej inteligencji. Atutem takiego rozwiązania ma być szybka analiza, pozwalająca wydobyć więcej informacji z zarejestrowanego obrazu. Całość będzie się opierać na obliczeniach w chmurze.

Jak podaje Sony, oprogramowanie będzie zdolne między innymi do rozpoznawania elementów na zdjęciu, co może się przydać choćby na potrzeby późniejszej obróbki czy katalogowania. Jedno zdjęcie może być źródłem danych nie tylko dla końcowego obrazka zapisywanego na przykład w formacie JPG – tutaj można dodatkowo stworzyć listę metadanych oraz zapisać obraz w odcieniach szarości.

Konstrukcja całego układu pozornie nie jest skomplikowana, fot. Sony.
Konstrukcja całego układu pozornie nie jest skomplikowana, fot. Sony.

Istotą takiego podejścia ma być wykorzystanie wszystkich danych towarzyszących wykonanej fotografii na etapie obróbki przy sensorze i wysyłanie mniejszej ilości informacji do głównego procesora urządzenia – na przykład w kamerach monitoringu. Konsekwencją ma być mniejsze zużycie energii oraz szybsze otrzymywanie analogicznych rezultatów.

"Użytkownik może zapisywać w wewnętrznej pamięci wybrane przez siebie modele AI oraz zastępować je i aktualizować odpowiednio do własnych wymagań lub warunków w miejscu, w których używany jest system. Przykładowo, jeśli w miejscu sprzedaży detalicznej zainstalowanych jest wiele kamer wykorzystujących ten produkt, można używać jednego rodzaju kamery, uzyskując uniwersalność w różnych miejscach, okolicznościach, godzinach lub zastosowaniach. Kamera znajdująca się w wejściu do obiektu umożliwi zliczanie wchodzących klientów, zainstalowana na półce — wykrywanie braków towaru, a pod sufitem — tworzenie map ciepła (wykrywanie miejsc, w których gromadzi się dużo osób) – czytamy w informacji prasowej.

Układy IMX500 i IMX501 zaoferują rozdzielczość około 12,3 Mpix, możliwość nagrywania filmów 4K oraz obsługę zdjęć HDR.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)