SpeedFan ikona

SpeedFan4.52

WindowsNarzędziaTestowanie i diagnostykaSpeedFan
zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

SpeedFan to niewielki i darmowy programik, który pozwala w łatwy sposób kontrolować prędkość wentylatorów w komputerze oraz dostarcza informacje m.in. o temperaturze bazowych jego podzespołów.

Odczyt danych z sensorów

Narzędzie pomimo swoich mikroskopijnych jak na dzisiejsze czasy rozmiarów (niespełna 3 MB) oferuje całkiem bogaty zestaw funkcji przeznaczonych do monitorowania parametrów pracy podstawowych komponentów naszego komputera. Po uruchomieniu, w głównym oknie SpeedFan prezentowane są dane dotyczące prędkości obrotowej wszystkich wentylatorów zamontowanych pod obudową komputera (o ile wyposażone zostały w odpowiednie sensory), temperatury procesora czy dysku twardego, jak również różnego typu napięć na poszczególnych komponentach.

W oknie konfiguracji programu znajdziemy zestawienie wszystkich sensorów temperatury jakie producent umieścił w komputerze, ich lokalizacje oraz przykładowy odczyt. To świetne narzędzie do diagnostyki wspomnianych sensorów, ich prawidłowego podłączenia itp. SpeedFan oferuje możliwość korygowania nieprawidłowych odczytów temperatury (np. sensor znajduje się w dużej odległości od monitorowanego komponentu i nieprecyzyjnie wyświetla jego temperaturę) lub prędkości wentylatorów, jeśli różnią się one od rzeczywistych wartości. Co istotne, zastosowana w narzędziu konfiguracja będzie zastosowana podczas każdego uruchomienia komputera, dlatego zaleca się rozważne korzystanie z oferowanych funkcji.

Wykresy i obsługa technologii S.M.A.R.T.

Podczas testowania różnych konfiguracji z pomocą przychodzi funkcja wykresów. To dzięki nim dokładnie przeanalizujemy temperaturę z wszystkich sensorów podczas obciążenia komputera lub manipulowania (zmniejszania) prędkości wiatraków.

Innym, bardzo przydatnym podczas diagnostyki w tym przypadku dysków twardych aspektem SpeedFan jest obsługa technologii S.M.A.R.T. Dzięki niej uzyskujemy dostęp do dużej ilości szczegółowych informacji m.in. o kondycji naszego nośnika danych i odpowiednio wcześnie dowiemy się o zbliżającej jego awarii. Wśród danych S.M.A.R.T. o naszym HDD/SDD znajdziemy informacje o tym przez jaki czas urządzenie jest używane, ilości prób napędzenia talerzy (HDD) czy błędach odczytu. Najnowsza wersja została wzbogacona m. in. o pełne wsparcie dysków SCSI.

Zaawansowana kontrola prędkości wentylatorów

To bez wątpienia najciekawsza opcja oferowana przez SpeedFan, która jednocześnie kierowana jest do doświadczonych użytkowników. Nieodpowiednie jej wykorzystanie może powodować awarię poszczególnych komponentów komputera. Przechodząc jednak do setna, funkcja zaawansowanej kontroli prędkości obrotowej wentylatorów pozwala kontrolować przytoczoną wartością w odniesieniu do różnych temperatur osiąganych np. przez procesor. W uproszczeniu, jeśli temperatura CPU jest niska obniżane są obroty wentylatora i analogicznie, jeśli temperatura wzrośnie obroty również zostaną zwiększone. W ręce użytkownika trafiają tzw. krzywe reakcji, które pozwolą precyzyjnie konfigurować zachowanie wentylatorów.

Kluczowe cechy SpeedFan:

  • niewielkie i darowe narzędzie do kontrolowania prędkości wentylatorów
  • umożliwia monitorowanie temperatur oraz napięć na komponentach komputera
  • odczyt wielu szczegółowych danych o HDD/SSD, dzięki wsparciu S.M.A.R.T.
  • korygowanie wartości odczytów sensorów temperatury
Udostępnij
SpeedFan 4.52wersja stabilna (32-bit)
Ocena redakcji
3.5
Ocena użytkowników
4.169 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań2 084 650
Data aktualizacji29 cze 2016
Rozmiar pliku2.94 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
SpeedFan ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (243)