"Śpiący wieloryb" budzi się. Nieużywany od 11 lat portfel Bitcoinów aktywny

Strona główna"Śpiący wieloryb" budzi się. Nieużywany od 11 lat portfel Bitcoinów aktywny
30.10.2021 09:47
Bitcoin
Bitcoin
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

Wygląda, że portfel używany ostatnio w maju 2010 roku, czyli jeszcze za czasów aktywności twórcy Bitcoina o kryptonimie Satoshi Nakamoto wrócił do sieci.

Według The Independent rzeczony portfel ma zawierać 50 BTC, które 11 lat temu były warte mniej niż 4 USD. Aktualnie wartość zgromadzonych tam Bitcoinów to 3 084 400 USD (kurs według Coinbase na chwilę pisania tego tekstu).

Bitcoin pobił kolejny rekord. Kurs przekroczył 66 tysięcy dolarów
Bitcoin pobił kolejny rekord. Kurs przekroczył 66 tysięcy dolarów

Nie jest jasnym, dlaczego portfel był nieaktywny, ale mogła to być długo obstawiona gra na wzrost Bitcoina lub po prostu po latach właściciel przypomniał sobie, że taki wirtualny portfel posiada. Niewykluczone też, że przez lata właściciel starał się odzyskać dostęp i dopiero teraz mu się to udało.

Kiedyś wydobycie Bitcoina można było prowadzić na procesorach, a znam osobę, która opłacała za pomocą BTC drobne wydatki. Od tamtych czasów wartość Bitcoina wzrosła milion razy, a ci mający na koncie kilkadziesiąt BTC, zostali milionerami.

Sporo ludzi też potraciło dostępy lub pechowo straciło np. dysk twardy, na którym był zlokalizowany portfel. Warto przytoczyć przykład jednego człowieka z USA, który od paru lat próbuje przeszukiwać wysypisko śmieci.

Bitcoin niezależny? 50 kryptogórników kontroluje 50 proc. wydobycia
Bitcoin niezależny? 50 kryptogórników kontroluje 50 proc. wydobycia

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (104)