Stabilne GTK+ 3.0 już wydane

Stabilne GTK+ 3.0 już wydane

11.02.2011 14:22

Ukazała się nowa wersja bibliotek przeznaczonych do tworzenia interfejsów graficznych programów — GTK+. Interfejs GTK+ znany jest z takich programów, jak GIMP i Inkscape, oraz środowisk graficznych GNOME i Xfce.

GTK+ 3.0 bardzo mocno wykorzystuje biblioteki cairo i całkowicie porzuca używane przez poprzednie wersje GDK API X11. Pozwoliło to zrezygnować również z pixmap i map kolorów. Obsługa urządzeń wejścia w GDK nigdy nie była priorytetem, ale GTK 3.0 wprowadza aplikacje w świat XI2 i zapewnia pełne wsparcie dla wielu urządzeń wskazujących, nowoczesnych klawiatur i różnych gadżetów. API umożliwiające zmianę wyglądu interfejsu stworzonego w GTK+ 3.0 pozwala na opisywanie tematów przy pomocy języka o składni przypominającej CSS. Zarządzanie geometrią elementów GUI w tej wersji GTK+ zostało poszerzone o możliwość ustawienia parametru wysokość-na-szerokość widżetów. GTK+ 3 zapewnia również aplikacjom możliwość pracy z różnymi backendami GDK bez potrzeby ponownej kompilacji programu. Backendy GDK mogą być umieszczone w jednej bibliotece a wybór odpowiedniej ma miejsce przy uruchomieniu aplikacji. Ponadto GTK+ 3.0 integruje się z D-Bus, dzięki czemu możliwe było dodanie klasy GtkApplication, która obsługuje wiele aspektów współpracy aplikacji w systemie, jak śledzenie otwartych okien, zapewnienie niepowtarzalności okna i tak dalej.

Źródła GTK+ 3.0 można już pobrać ze strony projektu. Pakiety instalacyjne dla Windows i Mac OS X nie są jeszcze dostępne. Instrukcje instalacji najnowszej wersji GTK+ można znaleźć na tej stronie. Instrukcje dla programistów, które dotyczą przenoszenia aplikacji z GTK+ 2.x na 3.0, dostępne są na stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)