Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje

06.10.2011 03:58, aktualizacja: 06.10.2011 11:07

Steve Jobs, współzałożyciel i do niedawna szef Apple, zmarł w Kalifornii - poinformowała firma w oświadczeniu prasowym. Miał 56 lat, od lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Urodził się w 1955 roku w San Francisco. 20 lat później wraz ze Stevem Wozniakiem i Ronaldem Waynem założył Apple Computer Inc. - firmę, która na zawsze odmieniła świat informatyki takimi komputerami jak Apple II (1977 r.) czy Macintosh (1984 r.). Niestety w połowie lat 80-tych Jobs popadł w konflikt z Johnem Sculleyem, którego wcześniej mianował prezesem Apple. W efekcie czego odszedł i założył nową firmę NeXT, która produkowała stacje robocze o bardzo nowoczesnym wzornictwie, ale i bardzo wysokiej cenie. To przedsięwzięcie nie odniosło jednak sukcesu. W międzyczasie kupił studio Pixar. Pod nieobecność Jobsa, Apple radziło sobie coraz gorzej na rynku. W 1996 roku w akcie rozpaczy wykupiło NeXT i ponownie zatrudniło Jobsa. W 1997 roku został on szefem Apple, by już rok później zrewolucjonizować myślenie o komputerach osobistych prezentując pierwszego iMaca. W zalewie nijakich, szaro-beżowych pecetów, iMaki były niczym zapierające dech w piersiach dzieło sztuki. To był jednak dopiero początek. iPod (2001 r.), iPhone (2007 r.), iPad (2010 r.) - każdy z tych produktów był w chwili premiery wyjątkowy. Sukcesy te nie miałyby miejsca, gdyby nie charyzma, pasja, inteligencja oraz świetne wyczucie potrzeb konsumentów przez Jobsa. Ten człowiek nie poddawał się bowiem schematom - jego wizje były świeże, śmiałe, zaskakujące. Pod jego kierownictwem Apple urosło na prawdziwą potęgę świata IT osiągając w lutym br. największą wartość giełdową wśród firm z branży.

Steve Jobs od wielu lat walczył z chorobą nowotworową. W 2004 roku przeszedł operację usunięcia nowotworu trzustki. Choroba nie dawała jednak za wygraną, w 2009 roku odbyła się kolejna operacja przeszczepu wątroby po przerzutach raka. Pod koniec sierpnia tego roku Jobs niespodziewanie ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego (CEO) firmy Apple. Choć nie podano oficjalnych przyczyn rezygnacji, jasne było, że zadecydował pogarszający się stan zdrowia. 5 października 2011 roku Steve Jobs ostatecznie przegrał walkę z chorobą... Zostawił żonę i czwórkę dzieci.

Na naszych oczach skończył się pewien rozdział historii. Odszedł wielki człowiek, ikona branży.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (239)