Steve Wozniak krytycznie o Uberze: wyzysk i ryzyko monopolu

Steve Wozniak krytycznie o Uberze: wyzysk i ryzyko monopolu

Steve Wozniak krytycznie o Uberze: wyzysk i ryzyko monopolu
18.04.2016 13:23

Mimo że Steve Wozniak jest już dziś raczej w cieniu branży IT, to nie można mu odmówić zasług w jej rozwoju, między innymi jako współzałożycielowi Apple i konstruktorowi pierwszych komputerów tej firmy. Wozniak pozostaje także aktywnym komentatorem działań największych korporacji – w ostatnim czasie zwrócił on uwagę na Ubera.

Jak pisze Mashable.com, gorzkie słowa o Uberze padły z ust Wozniaka podczas tegorocznej imprezy Future Transport Summit w Sydney. Współzałożyciel Apple zauważył przede wszystkim, że pozycja Ubera jest dziś tak silna, że grozi monopolem. Zwrócił on co prawda uwagę na takie alternatywy, jak Lyft, jednak tempo ekspansji tej usługi nie pozwala na bezpośrednią konkurencję z Uberem poza amerykańskim rynkiem.

Dominująca pozycja na rynku transportu współdzielonego ma mieć jednak przede wszystkim negatywny wpływ na warunki pracy samych kierowców. Według Wozniaka kwoty, jakie otrzymują oni od Ubera, są skrajnie niskie, a brak alternatywy na wielu światowych rynkach pozwala Uberowi zachować ten stan rzeczy bez obaw o sprzeciw pracowników.

350175777385703361

Według Steve’a Wozniaka optymalną sytuacją byłaby taka, w której na rynku działałyby ok. cztery firmy oferujące zbliżone do Ubera usługi. Nie tylko miałoby to polepszyć sytuację kierowców, ale także samych konsumentów. Na te zarzuty odpowiedział już David Rohrshein, szef Ubera w Australii, który stwierdził, że gdyby jego firma płaciła kierowcom zbyt mało, to nie decydowali by się oni na taką pracę. A statystyki mają świadczyć o czymś odwrotnym – liczba kierowców rośnie z każdym miesiącem.

Wozniak poruszył także kwestię bezrobocia technologicznego. Zauważył on, że rozwój techniki nie tylko pozwala zastępować ludzi w różnych zawodach, ale także tworzy kolejne – redukcja miejsc pracy ma, według niego, przebiegać proporcjonalnie do tworzenia się nowych. Ekonomia po prostu się zmienia, jest w ruchu – podsumował Wozniak.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)