SysRq, zapomniany klawisz, o którym nie wiesz

SysRq, zapomniany klawisz, o którym nie wiesz

SysRq, zapomniany klawisz, o którym nie wiesz
Karolina Kowasz
08.03.2021 15:13, aktualizacja: 06.03.2024 21:49

Wystarczy szybkie rzucenie okiem na klawiaturę, aby dostrzec na niej klawisze, z których większość użytkowników komputera czy laptopa nigdy nie korzystała. Wiele z tych zapomnianych przycisków jest obecnie rzadko wykorzystywanych, jednak warto poznać ich oryginalną historię i dowiedzieć się, czy nadal mogą się przydać w codziennej pracy z komputerem. Tym razem weźmiemy na tapet klawisz SysRq.

SysRq jest jednym z klawiszy specjalnych, jednak występuje on coraz rzadziej na nowych klawiaturach. W przeszłości był wykorzystywany w komputerach, których BIOS obsługiwał rozszerzoną klawiaturę (101 lub 102 klawiszy). Za pomocą SysRq użytkownik mógł wywołać przerwanie (a dokładniej to sygnał powodujący zmianę przepływu sterowania) 15h. Jako osobny klawisz, został wprowadzony na klawiaturę przez IBM. Współcześnie, jeżeli jest spotykany, to najczęściej pojawia się jako jeden klawisz razem Print Screen.

Współczesne systemy operacyjne w większości ignorują naciśnięcie klawisza SysRq. Klawisz ten jest jednak dobrze znany administratorom. Wystarczy wymienić chociażby Windows Server 2003, w którym SysRq może być użyty do uruchomienia debugowania jądra. SysRq jest także używany w takich debuggerach jak CodeView czy WinDbg. Dla standardowych użytkowników, klawisz jest jednak zupełnie bezużyteczny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)