Systemy Windows mają kolejny problem. Winne najnowsze łatki zbiorcze

Systemy Windows mają kolejny problem. Winne najnowsze łatki zbiorcze

BSOD w Windows 11
BSOD w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
06.12.2022 14:16

W systemie Windows 11, 10, 8.1 i 7, a także odmianach Server można trafić na nowe błędy po instalacji zbiorczych łatek. Microsoft opisuje na swojej stronie, że część aplikacji może mieć kłopoty z połączeniem z bazą danych i na razie nie ma obejścia, które pozwala ominąć problem.

Jak udało się ustalić, problem dotyczy aplikacji wykorzystujących połączenie ODBC dla baz danych, a w praktyce sterownik Microsoft ODBC SQL Server występujący jako plik sqlsrv32.dll. By sprawdzić, czy w danym komputerze z Windowsem występuje usterka, Microsoft proponuje uruchomić dowolną aplikację wykorzystującą takie połączenie, a później w Wierszu polecenia skorzystać z komendy: tasklist /m sqlsrv32.dll. Szczegóły opisano w dokumentacji Windowsa.

Problem zidentyfikowano 5 grudnia i jak szybko się okazało, dotyczy wielu wersji Windowsa, włącznie z najpopularniejszą DziesiątkąJedenastką. W przypadku Windowsa 11 22H2 problematyczny pakiet to wydana 8 listopada aktualizacja KB5019980, w ramach której nie tylko zwiększono zabezpieczenia Windowsa, ale także usunięto problem dotyczący lokalizowania folderów w Eksploratorze plików.

Jak zwraca uwagę serwis Neowin, nie jest to jedyny problem wykryty w ostatnim czasie w systemach Windows. Niedawno Microsoft rozwiązał usterkę dotyczącą zawieszania się aplikacji w momencie zmiany metody wprowadzania. Trudno powiedzieć, kiedy pojawi się łatka rozwiązująca błędy dotyczące połączenia z bazami danych. Można zakładać, że najszybszy termin to pierwsza połowa grudnia, kiedy spodziewamy się najnowszych pakietów bezpieczeństwa w Windows Update.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (203)