Windows 11 22H2 wykorzysta szyfrowanie procesorów Intela

Windows 11 22H2 wykorzysta szyfrowanie procesorów Intela24.11.2022 18:32
Intel Alder Lake
Intel Alder Lake
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Intel

Windows 11 w najnowszym wydaniu 22H2 otrzymuje obsługę wspieranego sprzętowo szyfrowania pamięci operacyjnej, co uda się wykorzystać w maszynach wirtualnych. Chodzi o technologię Total Memory Encryption – Multi Key (TME-MK), która wykorzystuje możliwości 12. generacji procesorów Intela i wiele kluczy szyfrujących.

Microsoft tłumaczy, że szyfrowanie pamięci operacyjnej jest w praktyce kolejnym, oczywistym krokiem po wprowadzeniu do Windowsa funkcji BitLocker, która dba o zabezpieczanie pamięci trwałej. Oprogramowanie działające w pamięci operacyjnej jest na różnych etapach na podobnej zasadzie narażone na odczytanie przez niepowołane aplikacje, dlatego też potrzeba szyfrowania w tym obszarze wydaje się oczywista - ale jest nadmiernie wymagająca w przypadku braku przyspieszenia sprzętowego.

Windows 11 22H2 pozwoli więc na sprawne wykorzystanie TME-MK dzięki procesorom Intela 12. generacji. Jest to mechanizm bazujący na wcześniejszym i dostępnym w starszych modelach szyfrowaniu TME. Rozszerzenie tej metody o wykorzystanie wielu kluczy szyfrowania jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo, a uda się to zauważyć głównie w scenariuszach zakładających działanie maszyn wirtualnych. O szczegółach można przeczytać w kompleksowym opisie na stronie Intela.

Microsoft dodaje, że jest to rozwiązanie wdrożone do Windowsa 11 22H2 po tym, jak sprawdziło się w ramach usług Azure. Aby uruchomić nową maszynę wirtualną z obsługą TME-MK, wystarczy użyć polecenia Set-VMMemory -VMName <nazwa> -MemoryEncryptionPolicy EnabledIfSupported w PowerShellu. O szczegółach można także przeczytać w krótkim artykule opublikowanym przez Intela.

Czy warto kupić dysk SSD NVMe Samsung SSD 980?

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)