Sytuacja na rynku kart graficznych. Jest coraz drożej

Sytuacja na rynku kart graficznych. Jest coraz drożej
02.11.2021 16:32
RTX Phantom
RTX Phantom
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Gainward

Portal 3DCenter opublikował najnowszą analizę niemieckiego i austriackiego rynku pod kątem cen i dostępności kart graficznych.

W porównaniu do poprzedniego raportu z października widzimy wzrost cen zarówno kart z obozu zielonych jak i czerwonych przy lekko pogarszającej się podaży. W stosunku do początku października średnia cena za karty Nvidii wzrosła o 16 proc. dobijając do 188 proc. ceny sugerowanej. Jest to mniej więcej poziom, który występował ostatnio na przełomie czerwca - lipca.

Gorzej sytuacja ma się z fanami układów od AMD, którzy muszą teraz płacić średnio 201 proc. ceny sugerowanej. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do 183 proc. z początku października, który jest blisko rekordowych cen z maja br.

Bardziej interesujące są jednak jednostkowe przypadki. Przykładowo Radeon RX 6800 bądź wersje XT kosztujące na tamtejszym rynku więcej niż szybsze Radeony RX 6900 XT. Tymczasem z obozu zielonych GeForce RTX kosztuje ponad 2000 EUR, a RTX 3090 ustanowił rekord cenowy wynoszący 4049 EUR.

Problemy z dostępnością będą raczej trwać do końca przyszłego roku, ale wcześniej pewną poprawę może przynieść premiera nowych kart graficznych od Intela.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)