Portal 3DCenter opublikował najnowszą analizę niemieckiego i austriackiego rynku pod kątem cen i dostępności kart graficznych.

bEUVvTbF

W porównaniu do poprzedniego raportu z października widzimy wzrost cen zarówno kart z obozu zielonych jak i czerwonych przy lekko pogarszającej się podaży. W stosunku do początku października średnia cena za karty Nvidii wzrosła o 16 proc. dobijając do 188 proc. ceny sugerowanej. Jest to mniej więcej poziom, który występował ostatnio na przełomie czerwca - lipca.

COVID-19 kontratakuje. Podaż chipów jeszcze się pogorszy
COVID-19 kontratakuje. Podaż chipów jeszcze się pogorszy

Gorzej sytuacja ma się z fanami układów od AMD, którzy muszą teraz płacić średnio 201 proc. ceny sugerowanej. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do 183 proc. z początku października, który jest blisko rekordowych cen z maja br.

bEUVvTbH

Bardziej interesujące są jednak jednostkowe przypadki. Przykładowo Radeon RX 6800 bądź wersje XT kosztujące na tamtejszym rynku więcej niż szybsze Radeony RX 6900 XT. Tymczasem z obozu zielonych GeForce RTX kosztuje ponad 2000 EUR, a RTX 3090 ustanowił rekord cenowy wynoszący 4049 EUR.

Ceny frachtu biją rekordy. Obudowy komputerowe będą droższe
Ceny frachtu biją rekordy. Obudowy komputerowe będą droższe

Problemy z dostępnością będą raczej trwać do końca przyszłego roku, ale wcześniej pewną poprawę może przynieść premiera nowych kart graficznych od Intela.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (74)
bEUVvTcD