Sytuacja na rynku kart graficznych. Jest coraz drożej

Sytuacja na rynku kart graficznych. Jest coraz drożej

RTX Phantom
RTX Phantom
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Gainward
Przemysław Juraszek
02.11.2021 16:32

Portal 3DCenter opublikował najnowszą analizę niemieckiego i austriackiego rynku pod kątem cen i dostępności kart graficznych.

W porównaniu do poprzedniego raportu z października widzimy wzrost cen zarówno kart z obozu zielonych jak i czerwonych przy lekko pogarszającej się podaży. W stosunku do początku października średnia cena za karty Nvidii wzrosła o 16 proc. dobijając do 188 proc. ceny sugerowanej. Jest to mniej więcej poziom, który występował ostatnio na przełomie czerwca - lipca.

Gorzej sytuacja ma się z fanami układów od AMD, którzy muszą teraz płacić średnio 201 proc. ceny sugerowanej. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do 183 proc. z początku października, który jest blisko rekordowych cen z maja br.

Bardziej interesujące są jednak jednostkowe przypadki. Przykładowo Radeon RX 6800 bądź wersje XT kosztujące na tamtejszym rynku więcej niż szybsze Radeony RX 6900 XT. Tymczasem z obozu zielonych GeForce RTX kosztuje ponad 2000 EUR, a RTX 3090 ustanowił rekord cenowy wynoszący 4049 EUR.

Problemy z dostępnością będą raczej trwać do końca przyszłego roku, ale wcześniej pewną poprawę może przynieść premiera nowych kart graficznych od Intela.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)