Szybciej i z gestami myszy. Nowa wersja Audacity już dostępna

Szybciej i z gestami myszy. Nowa wersja Audacity już dostępna

Szybciej i z gestami myszy. Nowa wersja Audacity już dostępna
17.07.2015 14:52, aktualizacja: 17.07.2015 15:14

Audacity to popularny program służący do edycji plików dźwiękowych, który może być ciekawą alternatywą do oprogramowania komercyjnego szczególnie dla niezbyt zaawansowanych użytkowników. Proste w obsłudze narzędzie, oferujące jednocześnie całkiem sporo funkcji, doczekało się właśnie nowej wersji oznaczonej numerem 2.1.1.

Nowości jest całkiem sporo i dotyczą one przede wszystkim znacznego usprawnienia dotychczas dostępnych funkcji, ale nie tylko. Najbardziej odczuwalną różnicą będzie na pewno przyśpieszenie działania programu w wyniku zmiany mechanizmu tworzenia automatycznych kopii zapasowych. Zapowiedzi twórców programu rzeczywiście nie są gołosłowne i podczas edytowania kilkunastu ścieżek wzrost wydajności jest zauważalny.

Najważniejsze nowa funkcja obejmuje jednak ułatwienia w nawigacji i odnajdywaniu konkretnego fragmentu ścieżki. W wersji 2.1.1 możliwe jest zaznaczenie jej fragmentu i, dzięki naciśnięciu klawisza control i lewego przycisku myszy, zmiana kierunku odtwarzania za pomocą kursora.

W praktyce oznacza to, że fragment ścieżki można odsłuchać do tyłu lub do przodu przenosząc kursor przed znacznik aktualnie odtwarzanego momentu. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest dość nietypowe, ale może okazać się przydatne przy bardziej szczegółowej edycji.

Kolejna nowość wynika z opisanego wyżej trybu przeszukiwania ścieżki. Po jego uruchomieniu kolejne przyciśnięcie lewego przycisku myszy sprawi, że znacznik odtwarzania można „przeciągać” w okolice kursora, a odtwarzanie, niezależnie w którym kierunku, zatrzyma się gdy osiągnięta zostanie pozycja kursora na osi czasu. Choć w teorii może brzmieć to nieco skomplikowanie, to w praktyce jest dziecinnie proste i opiera się na pomyśle wprowadzenia do Audacity czegoś, co można roboczo nazwać gestami myszy.

Wielu użytkowników ucieszy zapewne fakt, że zainstalowane w programie wtyczki będą mogły zostać użyte bez konieczności ponownego uruchamiania programu. Zaktualizowanych zostało też kilka efektów a łatek doczekało się ponad 50 błędów. Audacity 2.1.1 można już pobrać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)