T-Mobile wyłączył 3G 2100 MHz. Ważniejsze jest LTE i 5G

T‑Mobile wyłączył 3G 2100 MHz. Ważniejsze jest LTE i 5G

T-Mobile wyłączył pasmo 2100 MHz sieci 3G
T-Mobile wyłączył pasmo 2100 MHz sieci 3G
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek
02.10.2021 11:19

T-Mobile zakończył wyłączanie pasma 2100 MHz sieci 3G. To jeden z pierwszych etapów na drodze do całkowitego wyłączenia sieci trzeciej generacji, co planowane jest na 2023 rok. Takie zmiany mają pozytywny wpływ na wydajność w ramach LTE i 5G.

T-Mobile chwali się zakończeniem procesu wyłączania sieci 3G w paśmie 2100 MHz, co pozwoliło przeznaczyć je na potrzeby sieci LTE i 5G. W praktyce oznacza to wzrost pojemności i szybkości, co powinni odczuć sami użytkownicy. Jak podaje operator, wyłączanie 3G jest naturalną konsekwencją regularnie spadającego wykorzystania z uwagi na przechodzenie klientów na nowsze rozwiązania.

Proces wyłączania 3G w paśmie 2100 MHz został rozpoczęty wiosną 2021 roku. Operator podaje, że w miejscach, gdzie w tym samym czasie modernizowano sieć radiową, częstotliwości dotychczas wykorzystywane przez 3G służą już klientom korzystających z urządzeń łączących się przez 4G i 5G.

Optymalne wykorzystanie posiadanych częstotliwości jest kluczowe dla zapewnienia klientom oczekiwanej jakości usług. Realizacja tego projektu pozwoliła nam nie tylko utrzymać, a nawet podnieść średnie prędkości osiągane przez klientów i to pomimo stale rosnącego zapotrzebowania na usługi. Jednocześnie pozostawienie 3G na częstotliwościach 900 MHz gwarantuje odpowiednie zasoby sieciowe do obsłużenia klientów, którzy nadal korzystają z usług w tej technologii.

Petri PehkonenCzłonek Zarządu T-Mobile odpowiedzialny za obszar Technologii i Innowacji

Całkowite wyłączenie 3G nastąpi w 2023 roku, a było zapowiadane jeszcze w ubiegłym. Warto zwrócić uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczać konieczność wymiany starszego sprzętu. W USA taki problem dotyczy już teraz posiadaczy starszych czytników Kindle, z których w wyniku wyłączania 3G, część straci całkowicie dostęp do internetu, a niektóre będą go mieć wyłącznie w zasięgu Wi-Fi.

W 2023 roku ten sam problem będzie realny w Polsce. Dotyczyć będzie nie tylko czytników e-booków, ale także starszych i prostszych telefonów komórkowych, w przypadku których 3G jest nierzadko najnowszą obsługiwaną technologią łączności na potrzeby mobilnego internetu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)