Tanie smartfony prawie jak iPhone X? Producent procesorów obiecuje budżetowe Face ID

Tanie smartfony prawie jak iPhone X? Producent procesorów obiecuje budżetowe Face ID

MediaTek ma wprowadzić własne Face ID, depositphotos
MediaTek ma wprowadzić własne Face ID, depositphotos
07.09.2018 21:50

Biometryczne zabezpieczenie w smartfonach, które wykorzystuje system rozpoznawania twarzy nie jest niczym nowym. Rozwiązania, które są w stanie pobrać wzorce z twarzy użytkownika pojawią się już od kilku lat. Jednak na naprawdę dobrą, chociaż mającą pewne niedociągnięcia, technologię musieliśmy poczekać do premiery iPhone’a X. Natomiast teraz firma MediaTek, specjalizująca się w produkcji tanich procesorów, obiecuje wprowadzenie zaawansowanego systemu rozpoznawania twarzy do budżetowych smartfonów.

W wydanym w 2017 roku iPhonie X zabrakło Touch ID. Funkcja zabezpieczenia wykorzystująca odcisk palca została zastąpiona Face ID, czyli rozpoznawaniem twarzy. Technologia Apple wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ opiera się na obrazie twarzy w 3D, czyli zapisywaniu także informacji o głębokości poszczególnych punktów. W praktyce, mechanizm jest znacznie trudniejszy do złamania, chociaż znane są przypadki, gdy iPhone X odblokowywał się widząc twarz bliźniaka.

MediaTek postanowił uczynić technologię rozpoznawania twarzy bardziej powszechną. Nie chodzi jednak o prosty system, który opiera się na wyciągnięciu kilku wzorców ze zdjęcia. Z wykorzystaniem dwóch soczewek, podczerwieni, algorytmu wciąż uczącego się twarzy użytkownika i zachodzących zmian w wyglądzie, system ma zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Badana będzie oczywiście głębia, więc będzie tworzony obraz 3D twarzy.

Nie wiadomo jednak, jak system będzie wypadał w porównaniu z Face ID. Mimo wszystko, liczymy, że pojawi się lepsze rozwiązanie od obecnych technologii znanych z niedrogich smartfonów. Początkowo funkcja będzie zarezerwowana dla wydajniejszych układów MediaTeka. Pojawi się w smartfonach z procesorami Helio P60 i P22.

Bardziej rozbudowany system rozpoznawania twarzy, powinien więc trafić najpierw do topowych smartfonów mniej znanych chińskich producentów. Z czasem może znaleźć się na wielu urządzeniach z procesorami MediaTeka. W teorii zapowiada się interesująco, ale czy faktycznie będzie bezpieczny i szybki, to przekonamy się po premierze pierwszych smartfonów. Niestety, mamy pewne obawy dotyczące opisywanej technologii.

W przypadku iPhone’a X, Face ID całkowicie zastąpił odblokowywanie palcem. Takiej rewolucji w tańszych smartfonach z procesorem MediaTek raczej nie zobaczymy. Bez obaw, najpewniej wciąż będzie można po prostu przyłożyć palec.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)