Tanie smartfony prawie jak iPhone X? Producent procesorów obiecuje budżetowe Face ID

Tanie smartfony prawie jak iPhone X? Producent procesorów obiecuje budżetowe Face ID
07.09.2018 21:50
MediaTek ma wprowadzić własne Face ID, depositphotos
MediaTek ma wprowadzić własne Face ID, depositphotos

Biometryczne zabezpieczenie w smartfonach, które wykorzystuje system rozpoznawania twarzy nie jest niczym nowym. Rozwiązania, które są w stanie pobrać wzorce z twarzy użytkownika pojawią się już od kilku lat. Jednak na naprawdę dobrą, chociaż mającą pewne niedociągnięcia, technologię musieliśmy poczekać do premiery iPhone’a X. Natomiast teraz firma MediaTek, specjalizująca się w produkcji tanich procesorów, obiecuje wprowadzenie zaawansowanego systemu rozpoznawania twarzy do budżetowych smartfonów.

W wydanym w 2017 roku iPhonie X zabrakło Touch ID. Funkcja zabezpieczenia wykorzystująca odcisk palca została zastąpiona Face ID, czyli rozpoznawaniem twarzy. Technologia Apple wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ opiera się na obrazie twarzy w 3D, czyli zapisywaniu także informacji o głębokości poszczególnych punktów. W praktyce, mechanizm jest znacznie trudniejszy do złamania, chociaż znane są przypadki, gdy iPhone X odblokowywał się widząc twarz bliźniaka.

MediaTek postanowił uczynić technologię rozpoznawania twarzy bardziej powszechną. Nie chodzi jednak o prosty system, który opiera się na wyciągnięciu kilku wzorców ze zdjęcia. Z wykorzystaniem dwóch soczewek, podczerwieni, algorytmu wciąż uczącego się twarzy użytkownika i zachodzących zmian w wyglądzie, system ma zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Badana będzie oczywiście głębia, więc będzie tworzony obraz 3D twarzy.

Nie wiadomo jednak, jak system będzie wypadał w porównaniu z Face ID. Mimo wszystko, liczymy, że pojawi się lepsze rozwiązanie od obecnych technologii znanych z niedrogich smartfonów. Początkowo funkcja będzie zarezerwowana dla wydajniejszych układów MediaTeka. Pojawi się w smartfonach z procesorami Helio P60 i P22.

Bardziej rozbudowany system rozpoznawania twarzy, powinien więc trafić najpierw do topowych smartfonów mniej znanych chińskich producentów. Z czasem może znaleźć się na wielu urządzeniach z procesorami MediaTeka. W teorii zapowiada się interesująco, ale czy faktycznie będzie bezpieczny i szybki, to przekonamy się po premierze pierwszych smartfonów. Niestety, mamy pewne obawy dotyczące opisywanej technologii.

W przypadku iPhone’a X, Face ID całkowicie zastąpił odblokowywanie palcem. Takiej rewolucji w tańszych smartfonach z procesorem MediaTek raczej nie zobaczymy. Bez obaw, najpewniej wciąż będzie można po prostu przyłożyć palec.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)