Te obrazy to dzieła robotów. Zobacz prace laureatów Robot Art Contest

Te obrazy to dzieła robotów. Zobacz prace laureatów Robot Art Contest

Te obrazy to dzieła robotów. Zobacz prace laureatów Robot Art Contest
23.05.2016 16:20, aktualizacja: 23.05.2016 23:17

Myślę, że roboty znalazły już swoje miejsce w sztuce. Niedawno ogłoszone zostały wyniki konkursu Robot Art Contest, w którym to maszyny trzymały pędzel. Wystartowało 15 zespołów z 7 krajów, jury mogło ocenić 70 prac. Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.

Prace oceniał zespół złożony z 5 krytyków sztuki, artystów i techników, a także 2200 internautów, którzy głosowali na Facebooku. Początkowo roboty miały startować w dwóch kategoriach – telemalarstwo, czyli pomaganie człowiekowi, oraz malowanie autonomiczne – ale bardzo trudno było wyznaczyć granicę podczas głosowania. Dlatego w końcu zostały one połączone, a kwoty nagród dostosowane do nowych warunków.

Przejdźmy do laureatów. Czwarte miejsce zajął znany Wam już e-David, o którym pisałam w artykule o sztucznych mózgach i różnych procesach twórczych. Maszyna z Uniwersytetu w Konstancji została zgłoszona jako autonomiczna. Za ten portret konstruktorzy zgarnęli nagrodę wysokości 10 tysięcy dolarów:

Obraz

Prawdopodobnie nie mógł wybrać lepszej postaci, którą uwieczni na konkursowym portrecie. To Isaac Asimov, który wprowadził w swojej literaturze prawa robotyki. Tu możecie zobaczyć e-Davida w akcji:

[vimeo=http://vimeo.com/68859229]Trzecia nagroda i 12 tysięcy dolarów pojechały do Mediolanu. Zdobyła je NoRAA (Non-Representational Art Automata) z Accademia di Belle Arti di Brera, specjalizująca się w sztuce abstrakcyjnej, która startowała w kategorii robotów autonomicznych. Konkurs wygrała serią akwarelowych ilustracji o rozmiarze 70&times40 cm każda.

Obraz

NoRAA maluje też farbami akrylowymi i po mistrzowsku operuje efektem moiré.

Obraz
Obraz

Na drugim miejscu podium jury umieściło CloudPaintera. To robot z Uniwersytetu George'a Waszyngtona, którego twórcy wygrali 18 tysięcy dolarów. Ta maszyna startowała jako urządzenie telerobotyczne. Algorytm, z którego korzysta, bazuje na wsparciu publiczności, sztucznej inteligencji imitującej różne style i oczywiście autorów projektu.

Obraz

Prace CloudPaintera są według krytyków bardzo naturalne i wyjątkowe, jakby robot miał swój styl.

Obraz

Pierwsza nagroda i 30 tysięcy dolarów przyznane zostały robotowi TAIDA z Uniwersytetu Narodowego z Tajwanu. Robot działa w pełni automatycznie, a serca publiczności podbił wyjątkowym kunsztem mieszania barw.

Obraz

Tak powstawała zwycięska praca:

RobotArt - Albert Einstein

Gospodarzem konkursu był Andrew Conru, założyciel firmy FriendFinder Networks. Celem było pokazanie, że roboty mają też artystyczną stronę, a pula nagród wynosiła w sumie 100 tysięcy dolarów. W pewien sposób urzekły mnie prace robota Picsnake z University of Manitoba, który ostatecznie zajął 6. miejsce, a jego twórcy wrócili do domu z 5 tysiącemi dolarów. Jego prace powstały na podstawie utworów muzycznych.

Picassnake - RobotArt 1

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)