Ten numer warto znać. Nie wiadomo, kiedy się przyda

Ten numer warto znać. Nie wiadomo, kiedy się przyda

Ten numer warto zapisać w telefonie
Ten numer warto zapisać w telefonie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Karolina Modzelewska
27.11.2022 15:54

CERT Polska przypomina o numerze +48799448084, który może okazać się niezwykle przydatny w okresie wzmożonych ataków SMS-owych. Zwłaszcza że oszuści nie próżnują i stale pracują nad nowymi wariantami kampanii phishingowych, każdego dnia docierających do wielu Polaków.

Zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego i zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS. Jest to jeden z dobrze znanych i często spotykanych wariantów kampanii phishingowej, w której oszuści podszywają się pod PGNiG.

W rozsyłanych wiadomościach cyberprzestępcy informują o odłączeniu gazu z powodu zaległej należności. Zamieszczają również link, który przekierowuje do strony rzekomo pozwalającej na uregulowanie zaległości w opłatach. Oczywiście witryna wymaga podania wrażliwych danych, w tym loginu oraz hasła do bankowości internetowej.

To nic innego, jak prosty sposób na utratę pieniędzy z konta i być może narażenie się na poważniejsze problemy. W niektórych przypadkach oszuści nie tylko kradną nasze oszczędności, ale też zaciągają kredyty w naszym imieniu. Warto o tym pamiętać i zachować rozsądek, kiedy otrzymamy takiego SMS-a, lub wiadomość o podobnej treści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oszuści próbują grać na naszych emocjach, a wiadomość o odłączeniu gazu, szczególnie kiedy za oknem panuje niesprzyjająca aura, może wydawać się niepokojące. Przypominamy jednak, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nieuregulowanych opłat za prąd czy gaz, lepiej skontaktować się bezpośrednio z ich dostawcami. Pamiętajmy, że tego typu podmioty nie proszą o podanie danych typu: login i hasło do bankowości internetowej, numer PIN itp.

Specjaliści z CERT Polska zachęcają też Polaków, aby przekazywać podejrzane SMS-y na numer 799-448-084. W ten sposób możemy pomóc w monitorowaniu istniejących cyberzagrożeń oraz przekazywaniu informacji o nich właściwym podmiotom krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. O tym, w jaki sposób to zrobić informował Oskar Ziomek. Warto jednak przypomnieć, że z jednego numeru można przesłać do analizy maksymalnie 3 SMS-y w ciągu 4 godzin. Ich treść nie powinna być w żaden sposób zmieniona.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)