Testy A/B w programie Windows Insider: „dziesiątka” jako rolling-release?

Testy A/B w programie Windows Insider: „dziesiątka” jako rolling-release?

29.11.2017 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wprowadzane do testowych wersji Windowsa 10 zestawy kart i funkcjacofania się w czasie wyglądającałkiem ciekawie, ale kto je dostanie? Przekonanie, że uczestnictwow programie Windows Insider gwarantuje dziś dostęp do tego, conajnowsze i najlepsze w oprogramowaniu Microsoftu będzie musiałoodejść do lamusa. Firma z Redmond zmienia zasady, uczestnikówprogramu Insider potraktuje jak króliki laboratoryjne, prowadząc nanich zakrojone na szeroką skalę testy z grupami kontrolnymi.

Pierwsze nowości z gałęzi Redstone 4 trafiły już douczestników programu Windows Insider korzystających z szybkiegopierścienia aktualizacji. Do wszystkich uczestników. Dalej jużsprawa będzie bardziej skomplikowana. Dona Sarkar, szefowa programuWindows Insider, ogłosiła, że od tej pory w nowych buildach zacznąbyć stosowane testy A/B.

Pani Sarkar wyjaśnia,że już wcześniej takie działania były podejmowane na mniejsząskalę – np. oferowano Insiderom różne ikony w Edge, bysprawdzić, które się bardziej podobają. Teraz jednak takie testyzostaną przeprowadzone z całymi nowymi funkcjami systemu. Innymisłowy, jedynie pewien odsetek Windows Insiderów otrzyma testowanetak nowe funkcje w swoich buildach, podczas gdy pozostali pozostanąbez nich. Microsoft będzie zaś mierzył zachowania obu grup ipoziom zadowolenia z wprowadzonych zmian.

Takie podejście oznacza też, że nowe funkcje systemu mogą byćwprowadzane do Windowsa 10 wtedy, kiedy będą gotowe, niekonieczniemuszą być związane z nowymi dużymi wydaniami aktualizacjifunkcji, przygotowywanymi w półrocznym cyklu.

Stwierdzenie szefowej programu Windows Insider aż prosi się olinuksową interpretację. Jeśli funkcjonalne nowości nie będąpowiązane z regularnym cyklem wydawniczym, to w praktyce„dziesiątka” zamieni się w coś w rodzaju dystrybucjirolling-release. Nieustannie napływające nowości zapewne spodobająsię domowym użytkownikom, ale czy ucieszą poszukujący stabilnościbiznes? Pozostanie jedynie odraczać aktualizacje i liczyć na to, żenie zaszkodzi to otrzymywaniu łatekbezpieczeństwa.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)