Odroczysz aktualizacje Windows 10 – nie dostaniesz łatek bezpieczeństwa

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Osobliwy problem pojawił się u użytkowników najnowszego Windowsa 10 Fall Creators Update, którzy chcąc uniknąć niespodzianek, zdecydowali się na wstrzymanie automatycznego instalowania aktualizacji systemu. Z dyskusji na Technecie wynika, że doprowadzić to może jednocześnie do wstrzymania aktualizacji bezpieczeństwa, pozostawiając użytkowników narażonymi na zrekonstruowane na podstawie wydanych łatek ataki.

Wraz z wydaniem Windows 10 Fall Creators Update zmianie uległy zasady wstrzymywania aktualizacji systemowych. Dostaliśmy dwie opcje, pierwsza pozwala odroczyć instalowanie zbiorczych aktualizacji funkcji systemu, dostarczanych w regularnym miesięcznym cyklu, druga pozwala wstrzymać na dłużej instalacje nowych wersji systemu, wydawanych w cyklu półrocznym (czyli takich jak Creators Update, Fall Creators Update itd.).

Użytkownik Klaasklever odkrył, że w najnowszym stabilnym buildzie Windows 10 wersja 1709, ustawienie wstrzymania instalacji nowych wersji systemu na określoną liczbę dni powoduje jednoczesne zablokowanie wszystkich zbiorczych łatek bezpieczeństwa. Zmiana tego ustawienia – podanie jako okresu opóźnienia zero dni – powoduje natychmiastowe zainstalowanie aktualizacji bezpieczeństwa.

Mimo że Klaasklever podał dokładny sposób na odtworzenie błędu w świeżej maszynie wirtualnej z Windows 10 w Hyper-V, Microsoft jak do tej pory go nie potwierdził. Problem jest o tyle poważny, że powszechną praktyką w wielu organizacjach jest wstrzymywanie aktualizacji wersji systemu. Nikt raczej jednak nie chce wstrzymywać otrzymywania łatek bezpieczeństwa.

Wstrzymanie takie użytkownicy mogą włączyć sobie w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Opcje zaawansowane > Określ kiedy maja być instalowane aplikacje. Tutaj aktualizację funkcji można opóźnić o maksymalnie 365 dni, zaś aktualizację dotyczącą jakości (zawierającą łatki bezpieczeństwa) o maksymalnie 30 dni.

Administratorzy mogą tymczasem zmodyfikować te polityki za pomocą edytora lokalnych zasad grupy, modyfikując ustawienia w Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Usługa Windows Update > Windows Update dla firm > Wybierz kiedy chcesz otrzymywać kompilacje w wersji Preview i aktualizacje funkcji. Obie metody zmiany ustawień dają ten sam efekt – niedostępność łatek bezpieczeństwa.

Co więc robić, jeśli chcemy uniknąć kompleksowych aktualizacji Windowsa, a jednak wolelibyśmy mieć łatki bezpieczeństwa? Po wstrzymaniu aktualizacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po narzędzie WSUS Offline Update, które znacznie upraszcza instalowanie łatek – i ręczne aktualizowanie systemu za jego pomocą. WSUS Offline Update znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

Osoby, które nie ufają niczemu, co nie przyszło z Microsoftu mogą oczywiście skorzystać z oficjalnego serwisu Microsoft Update Catalog, ale trudno nazwać to wygodnym rozwiązaniem.

© dobreprogramy