Thunderbolt 5 ma oferować 80 Gb/s przez USB‑C. Są pierwsze doniesienia

Przewód USB-C
Przewód USB-C
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

04.08.2021 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel pracuje nad standardem Thunderbolt 5 i już dziś nieoficjalnie wiadomo, że ma zaoferować szybkość na poziomie 80 Gb/s, wykorzystując USB-C. Jeśli taka specyfikacja dotrwa do produkcji, będzie to oznaczać podwojenie osiągów Thunderbolta 4.

The Verge zwraca uwagę na prace Intela nad standardem Thunderbolt 5. Źródłem informacji jest zdjęcie zapisane przez serwis AnandTech, które opublikował na Twitterze Gregory M Bryant z Intela, a niedługo później usunął z uwagi na przypadkiem ujawnione informacje. Na jednej z tablic dało się dostrzec, że wewnętrzna prezentacja firmy dotyczyła technologii "80G PHY" - w praktyce fizycznej warstwy dla połączeń z prędkością 80 Gb/s.

W rezultacie można się spodziewać, że właśnie takie osiągi zaoferuje Thunderbolt 5 - od strony fizycznej wykorzystując do tego standardowe złącza USB-C, jakie znamy dzisiaj. Na potrzeby nowego standardu trzeba będzie jednak wyposażyć się choćby w zgodne przewody, ale kompatybilność wsteczna z Thunderboltem 4 ma zostać zachowana.

Na finalną prezentację standardu Thunderbolt 5 trzeba będzie jeszcze z pewnością długo czekać. Thunderbolt 4 jest stosunkowo nowy (standard został zaprezentowany w połowie ubiegłego roku), a koleje iteracje tej technologii nie są prezentowane szczególnie często. Jak spekuluje The Verge, realnie finalna wersja Thunderbolta 5 może zostać zaprezentowana najszybciej za kilka miesięcy, a możliwe, że nawet lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)