To nie była awaria. Rząd potwierdza atak rosyjskich hakerów

To nie była awaria. Rząd potwierdza atak rosyjskich hakerów

Politycy w social mediach są łatwym celem dla cyberprzestępców
Politycy w social mediach są łatwym celem dla cyberprzestępców
Źródło zdjęć: © Getty Images
01.03.2023 13:20, aktualizacja: 01.03.2023 18:55

Wtorkowe problemy z działaniem serwisu podatki.gov.pl nie wynikały z awarii technicznej lub nadmiernego ruchu na stronie. Przedstawiciel rządu potwierdza, że przyczyną zaistniałej sytuacji był atak hakerski.

28 lutego 2023 r. ok. godziny 7:00 serwis podatki.gov.pl, a co za tym idzie usługi takie, jak e-Pit czy e-Urząd Skarbowy przestały działać. Początkowo za przyczynę takiego stanu rzeczy podawano nadmierne obciążenie strony ze względu na duże zainteresowanie Polaków rozliczaniem podatku dochodowego oraz usterkę techniczną. W środę 1 marca potwierdzono jednak, że serwis przestał działać przez atak hakerski.

Gościem programu "Graffiti" w Polsat News był Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W trakcie rozmowy potwierdził on, że wczorajsze problemy z działaniem serwisu wynikały nie z dużego zainteresowania nim lub z powodu awarii, a ze względu na przeprowadzony przez Rosjan atak typu DDoS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Janusz Cieszyński dodał też, że o tego rodzaju atakach powinno mówić się wprost, ponieważ są to obecnie dość powszechne sytuacje. Pełnomocnik rządu zaznaczył, że tego typu ataki nie mają żadnego wpływu na bezpieczeństwo danych obywateli.

Gdy informowaliśmy o awarii serwisu podatki.gov.pl, przytoczyliśmy też informację przekazaną przez dziennikarzy RMF FM, którzy już wtedy donosili o tym, że za paraliż serwisu odpowiadają cyberprzestępcy. Rosjanie od kilku dni mieli namawiać się na atak DDoS na polskie serwery. Informacji tej wczoraj nikt nie potwierdzał, ale dziś mamy jasność, że za atakiem stanęli rosyjscy hakerzy.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie