Nie działa serwis podatki.gov.pl i e-PIT (aktualizacja)

Nie działa serwis podatki.gov.pl i e‑PIT (aktualizacja)

Nie działa serwis podatki.gov.pl
Nie działa serwis podatki.gov.pl
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
28.02.2023 08:28, aktualizacja: 28.02.2023 08:46

Nie działa serwis podatki.gov.pl, a w konsekwencji usługi takie jak e-PIT czy e-Urząd Skarbowy nie są dostępne. Wszystko wskazuje na to, że trwa walka z awarią lub przeciążeniem serwerów, w wyniku czego strony po prostu nie działają. Polacy zgłaszają problem od godziny 7:00.

Adres podatki.gov.pl to główna strona serwisu Podatki w Polsce, który daje dostęp między innymi do e-Urzędu Skarbowego oraz obsługuje usługę e-PIT, dającą dostęp do elektronicznej wersji deklaracji podatkowej. Niestety, w wyniku awarii strony nie działają, więc Polacy chcący skorzystać z tych usług nie mają łatwego poranka. Serwis po prostu nie działa i na tę chwilę trudno rozsądzić, jak długo może potrwać problem.

W serwisie downdetector pojawiają się zgłoszenia z których wynika, że problem z serwisem Podatki nasilił się tuż po godzinie 7:00. W chwili pisania niniejszego tekstu strony obsługiwane pod domeną podatki.gov.pl (w tym e-Urzędu Skarbowego i usługi e-PIT) dalej nie są osiągalne. Można spekulować, że źródłem problemu jest przeciążenie spowodowane zainteresowaniem użytkowników.

Narastające problemy z serwisem podatki.gov.pl
Narastające problemy z serwisem podatki.gov.pl© downdetector

Na tę chwilę nie udało nam się uzyskać oficjalnego komentarza, który wyjaśniałby co jest powodem niedostępności serwisu podatki.gov.pl. W sieci pojawiają się już jednak pierwsze spekulacje, że może to być wynikiem ataku DDoS. Będziemy śledzić ten temat i na bieżąco uzupełniać publikację o kolejne fakty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aktualizacja, godz. 8:45

W tym momencie serwis podatki.gov.pl, a w efekcie e-PIT, e-Urząd Skarbowy i powiązane usługi już działają. Z informacji podawanych przez RMF FM wynika, że niedostępność serwisów mogła być konsekwencją ataku hakerskiego. Eksperci łączą te wydarzenia z ustaleniami postępującymi od kilku dni na rosyjskich kanałach Telegramu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie