TVN i Emitel testują telewizję naziemną DVB-T2. Rozpoczęto nadawanie w Gdańsku

TVN i Emitel testują telewizję naziemną DVB-T2. Rozpoczęto nadawanie w Gdańsku
17.02.2021 17:42
TVN testuje DVB-T2 w Gdańsku, fot. Pixabay
TVN testuje DVB-T2 w Gdańsku, fot. Pixabay

Firmy TVN i Emitel rozpoczęły wspólne testy telewizji naziemnej DVB-T2 w Gdańsku. Widzowie posiadający odpowiednie telewizory, mogą w efekcie testowo odbierać TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD. Po dołączeniu Gdańska, powyższe programy są już dostępne w ramach DVB-T2 łącznie w 5 miastach w Polsce; ponadto w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi.

Jest to kolejny etap testów telewizji naziemnej DVB-T2, które rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Celem jest sprawdzenie możliwości infrastruktury, która musi być gotowa na pierwszą połowę 2022 roku; to wtedy rozpocznie się migracja do stosowania nowego standardu DVB-T2, który wykorzystuje kompresję wideo HEVC.

„Wraz z uruchomieniem nadajnika w Gdańsku rozszerzyliśmy zasięg emisji testowych do pięciu lokalizacji w kraju. W ten sposób miliony widzów będą mogły przygotować się do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Analizujemy możliwości realizacji testów w kolejnych miastach” – tłumaczy Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej jest związana z rozwojem sieci 5G w całej Europie. Niezbędne jest do tego zajęcie częstotliwości 700 MHz, która obecnie wpisuje się w zakres wykorzystywany przez telewizję naziemną DVB-T (470-790 MHz).

Telewizję DVB-T2 można odbierać we wszystkich telewizorach wyposażonych w odpowiedni tuner; jest on obowiązkowo dostępny we wszystkich odbiornikach, które trafiły na rynek od 1 grudnia 2019 roku. Posiadacze starszych telewizorów muszą sprawdzić ich specyfikację, by mieć pewność, że obsłużą nowy standard.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)