TVP testuje DVB‑T2: uruchomiono kanał telewizji naziemnej wykorzystujący audio Dolby AC‑4

TVP testuje DVB-T2, fot. Pixabay
TVP testuje DVB-T2, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

05.10.2020 22:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Testy telewizji naziemnej DVB-T2 przeprowadzane przez TVP i firmę Emitel trwają w najlepsze, a jak poinformował dziś Dolby Laboratories, obejmują także testy kanału wykorzystującego dźwięk Dolby AC-4. Nową technologię przesyłania dźwięku wdrożono w przypadku kanału TVP Kultura HD, który jest jednym z kilku dostępnych w ramach testów DVB-T2, obecnie na terenie Śląska i Małopolski.

"Wybór Dolby AC-4 jest właściwy z wielu powodów, m.in. ze względu na lepszą jakość dźwięku, przystępność, łatwość integracji z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości" – tłumaczy Javier. Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej.

Jak wynika z informacji prasowej, ponad 70 proc. telewizorów UHD dostarczonych do Europy od początku 2020 roku posiada możliwość dekodowania Dolby AC-4. Większość właścicieli najnowszych telewizorów może więc już dzisiaj na własną rękę testować, jak nowa technologia sprawdza się w praktyce. Kiedy Emitel z TVP rozpoczynał testy DVB-T2 w połowie ubiegłego miesiąca, w zasięgu było ponad 6 milionów Polaków na terenie Śląska i Małopolski. Docelowo testy mają jednak objąć także Warszawę, Gdańsk czy Poznań.

Trwające testy (i docelowo wdrożenie) DVB-T2 są związane z rozwojem sieci 5G. Chodzi o częstotliwości, na których obecnie nadawana jest naziemna telewizja DVB-T. Pasmo 700 MHz będzie wkrótce wykorzystywane na potrzeby 5G i z tego powodu konieczne są zmiany. DVB-T2 przemyślano w taki sposób, by pasmo 700 MHz zostało zwolnione.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)