Twój telefon sam się odblokował? To znak, że mógł zostać zhakowany

iPhone na stole
iPhone na stole
Źródło zdjęć: © Pexels
Wojciech Kulik

18.05.2023 12:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępcy nauczyli się odblokowywać telefony na odległość. Jeśli więc twój smartfon odblokował się "sam", to istnieje ryzyko, że został zhakowany. Choć właściwie możesz o tym nawet nie wiedzieć.

Cyberprzestępcy są w stanie odblokowywać niektóre telefony na odległość. Nie potrzebują nawet instalować na nich wcześniej złośliwego oprogramowania. Całość opiera się na przesyłaniu odpowiednich sygnałów elektromagnetycznych – przy ich pomocy możliwe jest symulowanie gestów, takich jak stukanie czy przesuwanie palcem po ekranie.

GhostTouch – sposób na zdalne odblokowanie telefonu

O sprawie donosi serwis TechRadar Pro, powołując się na informacje pochodzące od specjalistów z NordVPN oraz naukowców z chińskiego Uniwersytetu Zheijang i niemieckiego Technische Universität Darmstadt.

Metoda została nazwana GhostTouch, a jej skuteczność udało się potwierdzić na przykładzie telefonów kilku różnych producentów. Podatne na ataki okazały się między innymi smartfony Samsung Galaxy S20 FE 5G, Redmi 8 czy Nokia 7.2, a także iPhone SE (2020).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

GhostTouch ma tak naprawdę tylko jedno duże ograniczenie – naukowcom nie udało się przeprowadzić skutecznego ataku z odległości większej niż 4 cm. Jednakże konieczne jest to tylko do uzyskania dostępu, a po nawiązaniu połączenia dystans można zwiększyć. Badacze podkreślają też, że w tłumie taka odległość wcale nie jest rzadka, a "najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców miejscami są biblioteki, kawiarnie i sale konferencyjne", jak stwierdził Adrianus Warmenhoven z NordVPN.

W takich miejscach często kładziemy telefon ekranem do dołu, aby pojawiające się powiadomienia nie rozpraszały naszej uwagi. Przestępców chcących stosować metodę GhostTouch jest to idealna okazja. Użytkownik nie widzi bowiem od razu, że telefon został odblokowany.

Telefon sam się odblokowuje? Zabezpiecz się

Dobra wiadomość jest taka, że przed atakami GhostTouch można się w bardzo prosty sposób zabezpieczyć. Wystarczy stosować dodatkową blokadę ekranu – to może być kod PIN, może być wzór zabezpieczający, a może być też ochrona biometryczna (taka jak odcisk palca).

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)