Google Play: dwie aplikacje to malware. Łącznie ponad 15 tys. pobrań

Google Play: dwie aplikacje to malware. Łącznie ponad 15 tys. pobrań

Google Play
Google Play
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Oskar Ziomek
17.05.2023 14:00

Specjaliści bezpieczeństwa zidentyfikowali kolejne szkodliwe aplikacje w sklepie Google Play. Co ciekawe, dotychczas nie zostały usunięte z serwerów i stanowią zagrożenie dla kolejnych użytkowników Androida korzystających z Google Play.

Na zagrożenie zwraca uwagę zespół SecneurX na Twitterze. Mowa o aplikacjach Teen Patii Queen oraz podobnie nazwanej Teen Patti Rich - łącznie pobranych już ponad 15 tys. razy tylko z Google Play, a nie można przecież wykluczyć dystrybucji także inną drogą. Badacze ostrzegają że obydwie aplikacje to malware, ale nie precyzują szczegółów zagrożenia. Trzeba odnotować, że programy nie zostały dotąd usunięte z Google Play.

Zazwyczaj w przypadku tego typu aplikacji chodzi o trojany Joker lub Harly, a ostatnio także szkodliwe oprogramowanie Fleckpe, które działa na podobnej zasadzie. W każdym przypadku można mówić o zapisywaniu ofiary do subskrybowania treści premium bez jej wiedzy, co prowadzi do zwiększonych rachunków za telefon, ale nie można też wykluczyć wykradania danych osobowych lub plików.

Użytkowników Androida, którzy posiadają wymienione aplikacje lub nosili się z zamiarem ich pobrania przestrzegamy, że może to nie być najlepszy pomysł. Jeśli jest już za późno - programy najlepiej odinstalować, a następnie sprawdzić wszystkie swoje konta pod kątem nieautoryzowanego dostępu i skontaktować się z operatorem, by wykluczyć ewentualne zapisanie do subskrypcji niechcianych usług SMS czy MMS.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)