Twórcy Pale Moon zamierzają stworzyć nową przeglądarkę

Twórcy Pale Moon zamierzają stworzyć nową przeglądarkę

Twórcy Pale Moon zamierzają stworzyć nową przeglądarkę
16.03.2016 16:01, aktualizacja: 16.03.2016 17:32

Często artykuły dotyczące nowości w świecie przeglądarek są na łamach dobrychprogramów komentowane pochwałami Pale Moona. Jest to zbudowana na bazie Firefoksa przeglądarka, w której dzięki licznym modyfikacjom udało się osiągnąć znaczącą optymalizację. Według jej twórców istnieje jednak potrzeba stworzenia nowego programu, który ma być rozwijany równolegle do Pale Moona.

Na łamach oficjalnego forum Pale Moona twórcy przeglądarki opublikowali list otwarty do społeczności jej użytkowników. Opisują w nim pomysł stworzenia nowej przeglądarki, co ma być odpowiedzią na problemy w utrzymaniu dalszej kompatybilności Pale Moona z dzisiejszymi webowymi standardami.

Problem ma bowiem stanowić fakt, że duża i kluczowa część kodu programu bazuje na Firefoksie w wersji 24, który został udostępniony w wersji stabilnej we wrześniu 2013 roku. Okazuje się, że niecałe trzy lata później dalszy rozwój na bazie trzyletniego kodu jest dla twórców Pale Moona mocno problematyczny.

…napotykamy problemy w średnio i długodystansowym rozwoju z tym, jak Sieć rozwija się niezależnie od dzisiejszych standardów, a „standardy” są aktualnie dostosowane do potrzeb producentów największych przeglądarek (…) dotyczy to także będącego pod ich silnym wpływem W3C.

Powodów jest zresztą znacznie więcej, część z nich jest efektem decyzji samej Mozilli dotyczących migracji na Visual Studio 2013, przez co kompilatory wykorzystywane przez Fundację miały się stać niekompatybilne z tymi wykorzystywanymi przez twórców Pale Moona. Słusznym rozwiązaniem, przynajmniej według nich, jest zatem napisanie nowej przeglądarki, która będzie bazować na którejś z nowszych wersji Firefoksa.

Mowa zatem o ponownym forkowaniu programu, co ma docelowo uczynić Pale Moona lepiej obsługującym dzisiejsze standardy, czy też „standardy”. W liście wypunktowano nawet nowe cechy nowego programu: nowa wersja silnika Goanna, zachowanie interfejsu Pale Moona czy częściowa kompatybilność z rozszerzeniami Firefoksa, gdyż konieczne mają być drobne ich modyfikacje. Mowa także o stabilniejszym działaniu na Windowsie 10, braku telemetrii, a nawet możliwości wariantywnej obsługi API WebRTC.

Programistów czeka zatem sporo pracy, plany są bowiem ambitne. Trudno zatem spodziewać się, aby nowa przeglądarka miała się pojawić w najbliższej przyszłości. Jednocześnie nie pojawiły się informacje, według których porzucone miałyby zostać prace nad samym Pale Moonem. Przeglądarkę tę można oczywiście znaleźć w naszej bazie programów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)