Tylko 1 na 5 aplikacji ze Sklepu Play nie szyfruje ruchu sieciowego. Google świętuje sukces

Strona głównaTylko 1 na 5 aplikacji ze Sklepu Play nie szyfruje ruchu sieciowego. Google świętuje sukces
04.12.2019 19:18
80 procent aplikacji na Androida ze Sklepu obsługuje TLS, fot. Pexels
80 procent aplikacji na Androida ze Sklepu obsługuje TLS, fot. Pexels

Aż 80 procent aplikacji na Androida pochodzących ze Sklepu Play domyślnie szyfruje przesyłane dane przez sieć. Google chwali się statystykami i zwraca uwagę, że jeszcze na początku 2018 roku nie robiła tego w zasadzie żadna aplikacja.

bELzgvgB

Wykorzystanie TLS obowiązuje domyślnie każdą aplikację stworzoną z myślą o Androidzie 9 lub nowszym ("Traget SDK" to wówczas API poziomu 28 lub wyższe). Wszystkie aktualizacje oraz nowe stworzone w ten sposób programy wgrywane do Sklepu domyślnie szyfrują ruch, co widać w statystykach.

Procent aplikacji blokujących przesyłanie danych "czystym tekstem", źródło: Google.
Procent aplikacji blokujących przesyłanie danych "czystym tekstem", źródło: Google.

Wyraźny wzrost liczby takich aplikacji da się zauważyć przede wszystkim od około połowy 2018 roku. Podczas oficjalnej prezentacji Androida 9 potwierdzono wówczas opisywaną zmianę w wymaganiach dotyczących przesyłania danych, co poskutkowało podjęciem właściwych dzialań przez pierwszych programistów.

bELzgvgD

Klienci Sklepu Play mogliby pomnożyć sukces, dodatkowo istalując na swoich urządzeniach ochronę Bitdefender, która dzięki wbudowanej funkcji VPN zaszyfrowałaby maksymalnie ruch sieciowy użytkownika.

Teraz Google zwraca uwagę, że ruch jest szyfrowany już w 4 na 5 programów. Trend jest wyraźny, więc odnotowanie jeszcze bardziej imponującego wyniku, czyli 100 lub niemal 100 procent zabezpieczonych aplikacji, wydaje się być kwestią co najwyżej kilku kolejnych miesięcy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELzgvhz