Ubuntu 11.04 Beta 1 wydane

Ubuntu 11.04 Beta 1 wydane

01.04.2011 13:47

Ukazała się wersja Beta 1 systemu Ubuntu 11.04 „Natty Narwhal” — znanej i cenionej dystrybucji Linuksa.

Jak informowaliśmy wcześniej, twórcy Ubuntu zrezygnowali z wydawania osobnych edycji systemu dla desktopów i netbooków. Od wydania 11.04 będą dostępne tylko dwie wersje Ubuntu — zwykła i serwerowa — bez słowa „Edition” w nazwie.

Jak w każdym nowym wydaniu Ubuntu, także najnowsza beta przynosi szereg zaktualizowanych aplikacji. Wiele pakietów pochodzi z systemu automatycznej synchronizacji z gałęzią Debian Unstable, ale część została przygotowana specjalnie dla Ubuntu 10.4. W tym wydaniu znajdziemy wydane niedawno jądro 2.6.38, LibreOffice 3.3.2, GCC 4.5, Pythona 2.7, dpkg 1.16.0 oraz Upstart 0.9. Domyślną przeglądarką jest Firefox 4.0. Pełną listę nowych pakietów można uzyskać na liście mailingowej Ubuntu.

Co istotne, w najnowszej wersji Ubuntu, działające na X.org 1.10.0 i Mesa 7.10.1 Unity staje się domyślną powłoką systemową. Na potrzeby „Natty Narwhal” Unity przeistoczył się w bardzo funkcjonalne rozwiązanie oferujące wygodny i przejrzysty interfejs użytkownika. Wiąże się to także z silniejszą integracją części aplikacji użytkowych — np. Banshee — z interfejsem Unity i jego funkcją Lenses (znane wcześniej pod nazwą Places). Zainteresowani bardziej szczegółowe informacje dotyczące nowości w tym wydaniu Ubuntu oraz planów na przyszłość mogą znaleźć na serwisie Launchpad.

Jak można się domyślać, wersja beta posiada szereg mniejszych lub większych błędów. Po wyczerpującą listę odsyłamy na stronę z oficjalnym opisem wydania. Szczególnie warte odnotowania jest, że w związku ze znalezionym przez twórców błędem, przestrzega się przed instalacją Ubuntu 11.04 Beta 1 z użyciem WUBI (instalatora uruchamianego z poziomu systemu Windows). Wato poczekać kilka dni i pobrać obraz instalacyjny, na którym błąd zostanie naprawiony, lub uruchomić system z nośnika na USB czy też Live CD. Możliwa jest natomiast aktualizacja Ubuntu 10.10 do najnowszej bety za pośrednictwem domyślnego menedżera pakietów lub z poziomu płyty instalacyjnej.

Po instalacji najnowszej wersji systemu wydawca poleca aktualizację pakietów do najnowszej wersji. Pozwoli to naprawić wiele błędów, w tym brak sterownika fglrx na liście dodatkowych sterowników programu Jockey. Nie rozwiązuje to problemów z Unity i Compiz, które nie działają z binarnymi sterownikami ATI, ale twórcy zamierzają udostępnić rozwiązanie w przyszłym tygodniu. W X.org zmienione zostało ABI, w wyniku czego sterownik grafiki nouveau przestał działać. Ponadto oznaczenie tego pakietu dostosowane zostało do notacji stosowanej przez deweloperów Debiana i zmieniono je na libdrm-nouveau1a.

Ubuntu 11.04 Beta można pobrać z naszego vortalu z działu Systemy -> Linux. Należy pamiętać, że jest to wydanie testowe i może działać niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)