Ubuntu 17.10 jednak na Waylandzie, ale z zachowaniem sesji Xorg

Ubuntu 17.10 jednak na Waylandzie, ale z zachowaniem sesji Xorg

Ubuntu 17.10 jednak na Waylandzie, ale z zachowaniem sesji Xorg
03.08.2017 17:06, aktualizacja: 04.08.2017 11:20

Spływają nowe wieści z frontu walki o nowe, lepsze Ubuntu. W lipcu informowaliśmy o komplikacjach w pracach nad powrotem do pełnego GNOME Shell – na trzy miesiące przed premierą nie było jeszcze jasne, na jaki serwer wyświetlania zdecyduje się Canonical. Will Cook był bowiem zdania, że Wayland z powodu kilku problemów nie jest jeszcze gotowy.

Wygląda na to, że na wyeliminowanie najważniejszych usterek – wśród nich wymieniane były problemy z obsługą przyśpieszenia sprzętowego oraz stabilnością i wyświetlaniem starszego oprogramowania na leciwych układach Nvidii – wystarczył miesiąc. Po konferencji deweloperów GNOME, GUADEC, Didier Roche potwierdził bowiem, że Ubuntu 17.10 będzie wykorzystywał serwer wyświetlania Wayland:

Aha, jeszcze jedno... w Ubuntu 17.10 zamierzamy przejść domyślnie na Waylanda. Sesja Xorg wciąż jednak będzie dostępna. To daje nam możliwość zebrania informacji zwrotnej i przygotowuje do podjęcia ostatecznej decyzji dla naszego kolejnego wydania LTS, 18.04.

Ci, którzy obawiają się braku kompatybilności Waylanda z posiadaną grafika, nie powinni jednak załamywać rąk. Nowe Ubuntu, jakie wydane zostanie w październiku, będzie bowiem posiadało preinstalowaną sesję wyświetlaną przez serwer X. Może zatem chodzić nie tyle o gwałtowny postęp prac nad migracją na Waylanda: być może sesja tego serwera nie będzie bezproblemowa na starszych grafikach zielonych, ale przynajmniej ich właściciele nie zostaną na lodzie.

Przy tej okazji warto wspomnieć o drobnej, aczkolwiek symbolicznej zmianie, o której wspomina OMG! Ubuntu!. W Ubuntu 17.10 przyciski pozwalające na minimalizację, maksymalizację i zamykanie okien zostaną przeniesione na prawą stronę. Sprawa wydaje się błaha, ale motywacja tej decyzji wcale nie jest oczywista. Niemniej jest to detal, który bezproblemowo zmodyfikujemy za pomocą narzędzia Tweak.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)