Ubuntu 18.04 LTS: nowy temat GTK, dźwięki systemowe i obsługa emoji

Ubuntu 18.04 LTS: nowy temat GTK, dźwięki systemowe i obsługa emoji

Ubuntu 18.04 LTS: nowy temat GTK, dźwięki systemowe i obsługa emoji
09.11.2017 17:10

Użytkownicy Ubuntu, którzy zdecydowali się na aktualizację systemu do wersji 17.10 zapewne przyzwyczaili się już do wprowadzonych w nim nowości. Canonical kontynuuje rozwój dystrubucji: można już testować kolejne kompilacje, zapowiadane są także inne nowości, które użytkownicy Ubuntu zobaczą (ale także usłyszą) już w kwietniu.

Didier Roche zachęca społeczność Ubuntu do zaangażowania w prace nad nowym tematem GTK+, jaki zostanie wykorzystany w kolejnej wersji dystrybucji. Canonical nie chce bazować na którymkolwiek z popularnych tematów, celem jest stworzenie motywu dla Ubuntu 18.04 od zera. Uzupełniać będzie go także nowy zestaw ikon. Wygląda zatem na to, że krótko po porzuceniu Unity, na zasłużoną emeryturę trafi leciwy i wyglądający już dziś nieco archaicznie Ambiance.

Zmiany w wyglądzie to nie jedyne poprawki, jakie dyskutowane są w kontekście estetycznym. Na forum społeczności podniesiony został także temat dźwięków systemowych, które także nie doczekały się odświeżenia od dobrych paru lat. Na razie nie pojawiły się w tej kwestii żadne konkretne propozycje, rozważany jest wariant, w którym przygotować nowe dźwięki miałby autor tych wykorzystywanych w porzuconym przez Canonical Ubuntu Touch.

Twardogłowi użytkownicy Ubuntu z pewnością nie ucieszą się z kolejnej zapowiedzianej na kwiecień nowości – Ubuntu doczeka się bowiem obsługi kolorowych emoji. Technicznie odbywać się to będzie po prostu poprzez dodanie czcionki Noto Color Emoji. Każdy, komu kolorowe uśmiechy są nie w smak, będzie mógł zatem usunąć emoji tak prosto, jak prosto usuwa się w Ubuntu czcionkę.

Co myślicie o planowanych zmianach? Czy dopieszczanie tego typu szczegółów i skupianie się na elementach, które i tak często są modyfikowane przez choć trochę bardziej doświadczonych użytkowników to dobra droga, by zachęcić do korzystania z Ubuntu nowe osoby? Także takie, dla których będzie to pierwszy kontakt z dystrybucją Linuksa?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)