Ubuntu uruchomione na iPhone 7. Nie jest to proste, ale możliwe

Na iPhone 7 można uruchomić Linuxa lub Androida /fot. Pixabay
Na iPhone 7 można uruchomić Linuxa lub Androida /fot. Pixabay
Arkadiusz Stando

12.01.2021 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co zrobić ze starym iPhonem? Wszystko zależy od modelu. Jeżeli mamy iPhone 7 z chipem A10 Fusion, możemy się trochę zabawić. Ten procesor jest kompatybilny z Linuksem, a konkretniej jedną z dystrybucji – arm64 Ubuntu 20.04.

Pewien użytkownik Reddita wpadł właśnie na taki pomysł. Znalazł wśród swoich rzeczy nieużywany od dawna iPhone 7. Smartfon posiadał dość solidną wadę, bowiem użytkownik pisze o uszkodzeniu pamięci masowej urządzenia. Stwierdził, że spróbuje więc zainstalować inny system, poprzez połączenie USB.

Jako że niektóre wersje iOS są podatne na proces tzw. jailbreaku, zamierzony efekt dało się osiągnąć. Użytkownik Reddita wykorzystał narzędzie checkra1n w wersji 0.10.2-beta, pozwalające na ominięcie zabezpieczeń systemowych Apple'a. Nie jest to legalna zabawka, bowiem z jej użyciem można zainstalować aplikacje z innych źródeł, niż AppStore. Innymi słowy, za darmo pobierać płatne aplikacje.

iPhone 7 booting Ubuntu 20.04 (to tty/command line)

Jak widać, iPhone 7 z chipem A10 Fusion z sukcesem uruchamia wiersz poleceń Ubuntu. Na pełną kompatybilność z systemem raczej nie ma tu co liczyć. Szczegóły instalacji Linuxa możecie znaleźć we wpisie źródłowym na forum Reddit. Jako dodatkowy smaczek warto przypomnieć, że całkiem niedawno korzystając z jalibreaka checkra1n udało się uruchomić Androida na iPhone 7.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)